Jak powinny wyglądać kondolencje?

Pożegnanie kogoś bliskiego to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu człowieka. Wiele osób, pogrążonych wówczas w rozpaczy, potrzebuje wsparcia ze strony przyjaciół i rodziny- przede wszystkim duchowego, ale często także pomocy w organizacji pogrzebu, czy nawet częściowego sfinansowania pochówku.
Popularnym zwyczajem, wyrażającym wdzięczność za udzieloną pomoc i okazane współczucie, są podziękowania od żałobników. Mogą one być w formie bezpośredniej rozmowy, choć najczęściej przesyłane są za pośrednictwem poczty. Specjalne kartki, z gotowym tekstem lub pustym miejscem na samodzielne napisanie podziękowań, umieszcza się w eleganckich białych kopertach i wysyła pod odpowiednie adresy.
Najczęściej stosowane są krótkie, kilkuzdaniowe formuły - słowa wdzięczności za udział w pogrzebie, modlitewne wsparcie, zamówione intencje mszalne, złożone wieńce, przesłane kondolencje i wyrazy współczucia. W przypadku braku specjalnego szablonu można wykorzystać zwykła, czystą białą kartkę. Bez względu na rodzaj relacji łączącej nadawcę i adresata należy mieć na uwadze przejrzyste rozmieszczenie tekstu, nagłówek „Podziękowania” oraz podpis nadawcy.
Ponadto miłym gestem jest umieszczenie tego typu podziękowań w miejscowej prasie, czy na lokalnych tablicach informacyjnych- głównie tych usytuowanych w pobliżu kościoła i cmentarza.
Pozostałe artykuły:
- - NECROEXPO 2024: Nowości z Branży Pogrzebowej na Targach Kielce
- - NECROEXPO wspólnym sukcesem całej branży
- - NECROEXPO - PODSUMOWANIE
- - NECROEXPO 2022 - podsumowanie drugiego dnia
- - NECROEXPO 2022 - Dzień pierwszy podsumowanie
- - NECROEXPO 2022 jedynymi targami funeralnymi w Polsce
- - Urny, nagrobki, karawany oraz nowe technologie w branży na NECROEXPO 2022!
- - Szkolenia i prelekcje na NECROEXPO 2022
- - Karawany, urny, nagrobki, ale też cyfryzacja i nowe technologie - NECROEXPO 2022 już 3-5 czerwca w Targach Kielce
- - Uczestnictwo w ostatnim pożegnaniu on-line? Teraz to możliwe!