Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Jak powinny wyglądać kondolencje?

Jak powinny wyglądać kondolencje?

Pożegnanie kogoś bliskiego to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu człowieka. Wiele osób, pogrążonych wówczas w rozpaczy, potrzebuje wsparcia ze strony przyjaciół i rodziny- przede wszystkim duchowego, ale często także pomocy w organizacji pogrzebu, czy nawet częściowego sfinansowania pochówku.

Popularnym zwyczajem, wyrażającym wdzięczność za udzieloną pomoc i okazane współczucie, są podziękowania od żałobników. Mogą one być w formie bezpośredniej rozmowy, choć najczęściej przesyłane są za pośrednictwem poczty. Specjalne kartki, z gotowym tekstem lub pustym miejscem na samodzielne napisanie podziękowań, umieszcza się w eleganckich białych kopertach i wysyła pod odpowiednie adresy.

Najczęściej stosowane są krótkie, kilkuzdaniowe formuły - słowa wdzięczności za udział w pogrzebie, modlitewne wsparcie, zamówione intencje mszalne, złożone wieńce, przesłane kondolencje i wyrazy współczucia. W przypadku braku specjalnego szablonu można wykorzystać zwykła, czystą białą kartkę. Bez względu na rodzaj relacji łączącej nadawcę i adresata należy mieć na uwadze przejrzyste rozmieszczenie tekstu, nagłówek „Podziękowania” oraz podpis nadawcy.

Ponadto miłym gestem jest umieszczenie tego typu podziękowań w miejscowej prasie, czy na lokalnych tablicach informacyjnych- głównie tych usytuowanych w pobliżu kościoła i cmentarza.

O nas