Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Grabarz - ważny, a jednak niedoceniany zawód

Grabarz - ważny, a jednak niedoceniany zawód

Przedsiębiorstwa funeralne zrzeszają w swych kadrach wielu pracowników. To branża, która jest w stanie „wytworzyć” dużą ilość miejsc pracy, a także różnorodność zadań i obowiązków. Dziś jednak chcemy skupić się na stanowisku, które niestety często jest niedoceniane i spychane na sam koniec tej hierarchii. I choć w kręgach branży pogrzebowej to stanowisko jest szanowane i doceniane, nie zawsze przekłada się to na opinie, jakie można spotkać od osób niezwiązanych z tą działalnością. Pod lupę bierzemy dziś stanowisko grabarza. Z jakimi trudnościami i obowiązkami dokładnie ma do czynienia osoba pracująca na takim stanowisku? To temat dzisiejszego artykułu.

Czym dokładnie zajmuje się grabarz? Otóż odpowiedzialny jest on za przygotowywanie grobu, w którym umieszczona następnie zostanie trumna, oraz za wszelkie prace porządkowe związane z miejscem pochówku. Chowanie trumien do grobów to kolejny obowiązek należący do grabarza, tak samo jak dbanie o estetyczny wygląd nagrobka już po ceremonii pożegnalnej. Do obowiązków osoby pełniącej to stanowisko należy również transport ciała lub prochów, a także przeprowadzenie konduktu pogrzebowego. Zdarza się też często, że to grabarz musi przygotować zmarłego do pochówku, co obejmuje umycie ciała, ubranie go, a także wszelka kosmetyka z tym związana. Pracując na parafii, a nie w domu pogrzebowym, grabarz pełni również funkcję opiekuna cmentarza parafialnego.

Praca grabarza jak łatwo można wywnioskować jest nie tylko trudna pod względem fizycznym, gdyż choćby wykopywanie grobu odbywa się w przeróżnych warunkach atmosferycznych, a przesuwane płyty nagrobne przez grabarzy ważyć mogą nawet do kilkuset kg. Wszystko to sprawia, że zawód ten wykonywany jest w zdecydowanej mierze przez mężczyzn. Przede wszystkim jednak jest to praca niezwykle obciążająca pod względem emocjonalnym. Stałe przebywanie ze zmarłym, odpowiedzialność za godne przygotowanie ciała do pochówku, styczność z członkami rodziny zmarłego, to wszystko wymaga od człowieka ogromnej odporności psychicznej, a tego nie sposób jest nabyć, te cechy musimy już w sobie mieć, tak po prostu.

Status społeczny jaki niesie ze sobą stanowisko grabarza jest najogólniej mówiąc dosyć niski. Ciężko jednoznacznie stwierdzić dlaczego i skąd bierze się tak niska ocena tego fachu. Być może wywołane jest to tym, iż tak naprawdę grabarz nie musi mieć konkretnego wykształcenia, istotne są jego predyspozycje psychiczne, oraz siła fizyczna. Co więcej ciągłe obcowanie ze śmiercią dla większości ludzi jest zbyt obciążające, wielu nie chce mieć do czynienia z osobą pracującą jako grabarz, aby nie narażać siebie samych na ewentualne dyskusje związane z jego fachem. Uczciwie jednak należy przyznać, że to właśnie grabarze przygotowują miejsca pochówku dla naszych bliskich, dbają o zmarłych, oraz towarzyszą im w ich ostatniej drodze. I to choćby z tego względu ci ludzie zasługują na nasz szacunek oraz uznanie, dlatego też dzisiejszy artykuł dedykujemy tym, którzy swój pot i trud poświęcają właśnie tak ciężkiej pracy.

O nas