Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Odcisk pamięci...

Odcisk pamięci...

Żegnając osobę, która odgrywała ważną, lub nawet najważniejszą rolę w naszym życiu, zmagamy się z wieloma trudnymi do przeżywania emocjami. Nawet bliskość i wsparcie rodziny lub przyjaciół nie jest w stanie zrekompensować nam, że tej jednej jedynej osoby już po prostu nie ma. Każdy człowiek radzi sobie z żałobą na swój własny sposób, nie ma uniwersalnego modelu lub złotego środka, który pomógłby nam w szybszym pogodzeniu się ze stratą. Wiele osób za formę terapii bierze sobie pielęgnowanie pamiątek po zmarłym. Mogą to być nie tylko fotografie, ale i wszelkiego rodzaju osobiste rzeczy, które kojarzyć nam się mogą tylko z danym człowiekiem. Traktowane niczym relikwie pomagają odczuć, że jakaś cząstka osoby, za którą tęsknimy jest nadal wśród nas. Dosyć niedawno na rynku pojawiła się oferta, która jest nie tylko zaskakująca, ale która wydaje się być jeszcze bardziej zgłębioną formą radzenia sobie z żałobą. To tzw. odcisk pamięci.

Nie spotkawszy się wcześniej z tego typu określeniem, można tylko zachodzić w głowę co dokładnie kryje się pod tą nazwą. Wyjaśnienie okazuje się jednak niezwykle proste. Otóż odcisk pamięci to po prostu biżuteria, na której uwiecznione zostały linie papilarne danej osoby. Na specjalne zamówienie klienta przygotowywany jest konkretny rodzaj biżuterii. Może być to naszyjnik, kolczyki, obrączka, spinka do mankietu, wisiorek, broszka, a także wiele innych elementów, tutaj klient ma pełną swobodę wyboru. Następnie firma przedstawia klientowi modele wybranego przez niego wcześniej rodzaju biżuterii, by na koniec rozpocząć proces nanoszenia linii papilarnych na powłokę. Proces nanoszenia odcisków wykonywany jest ręcznie, a autentyczność naniesionych linii papilarnych poświadczona zostaje specjalnym certyfikatem. Do wykonania tego typu biżuterii wykorzystywane jest oczywiście srebro, lub złoto.

Nie jest to jeszcze popularna forma wyrobu biżuterii w naszej branży funeralnej, a w zasadzie jubilerskiej, gdyż niewiele firm ma w swej ofercie odcisk pamięci, aczkolwiek niecodzienność i wyjątkowość tego pomysłu są wręcz nie do opisania. Zdjęcia, oraz osobiste rzeczy, które kojarzą nam się z kimś, kogo już nie ma wśród nas, mimo iż bezcenne, można powiedzieć, że zostają z nami w naturalny sposób. Zmarły po prostu zostawia to wszystko po sobie i w zasadzie nie musimy wnosić żadnych większych starań w to, aby móc zachować tak sentymentalne pamiątki po ukochanej osobie. Odcisk pamięci jest przeciwieństwem tego schematu, gdyż nie tylko mamy ograniczoną dostępność takiej usługi, ale jednocześnie też powierzamy komuś obcemu urzeczywistnienie linii papilarnych osoby, którą jeszcze niedawno trzymaliśmy za rękę. Zlecając komuś takie zadanie, dajemy też jednocześnie tej osobie ogromny pokład naszego zaufania. Znaczenie emocjonalne tej biżuterii sprawia, iż taką formę działalności podejmują tylko najbardziej doświadczeni i pewni swych umiejętności jubilerzy.

Śmierć bliskiej osoby to straszne doświadczenie i każdy człowiek potrzebuje wtedy wsparcia. Mimo, iż rozum wie, że danej osoby już z nami nie ma, często podświadomie szukamy jej „obecności” w przedmiotach oraz pamiątkach. Odcisk pamięci jest pewnego rodzaju potwierdzeniem tej „obecności”, gdyż linie papilarne naniesione na daną biżuterię są tymi liniami, które niegdyś czuliśmy na własnych dłoniach. Jakaś cząstka danej osoby została zachowana, a w zasadzie uwieczniona na kawałku srebra bądź złota. Takie namacalne wspomnienie towarzyszyć nam będzie już do ostatnich dni.

O nas