Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Dzień Wszystkich Świętych, oraz Dzień Zaduszny

Dzień Wszystkich Świętych, oraz Dzień Zaduszny

Początek listopada co roku niesie ze sobą bardzo ważne wydarzenie i zarazem wyjątkowe daty dla każdego z nas. Mowa tu oczywiście o Dniu Wszystkich Świętych, oraz o Dniu Zadusznym. Żaden inny dzień w kalendarzu nie przyciąga na cmentarze tak ogromnej rzeszy ludzi, a same cmentarze przez resztę roku nie wyglądają tak jak w okresie tych dwóch wcześniej wspomnianych dni. Wyjątkowość tych dwóch dat podkreśla również to, że na kilkanaście lub przynajmniej kilka dni przed ich nastąpieniem, na cmentarzach, w kwiaciarniach, oraz sklepach z artykułami funeralnymi pojawia się duże poruszenie. Zanim więc wyruszymy na cmentarze, przybliżmy jak ważnymi datami są 1 oraz 2 listopada.

Tradycja związana z dwoma pierwszymi dniami nadchodzącego miesiąca sięga już kilkuset lat. I pomimo, iż obie te daty mają swoje własne ważne znaczenie, istnieje między nimi zasadnicza różnica. 1 listopada, czyli Dzień Wszystkich Świętych jak sama nazwa wskazuje to dzień, w którym wspominamy tych, którzy oficjalnie zostali uznani za osoby święte, oraz tych zmarłych, których dusze po śmierci już trafiły do nieba. Zaduszki natomiast to dzień, w którym hołd oddajemy wszystkim tym zmarłym, których dusze znajdują się jeszcze w czyśćcu. Można powiedzieć więc, że w tym dniu pamiętamy o tych, którzy nadal są w drodze do nieba i modlitwą wspieramy ich w tej wędrówce. Należy też tutaj podkreślić, iż 1 listopada jest uznawany ustawowo jako dzień wolny od pracy, oraz nauki, natomiast 2 listopada traktowany jest jako zwykły dzień roboczy.

Odkąd tylko można sięgnąć pamięcią, początek listopada kojarzy nam się głównie z odwiedzinami na cmentarzach. Co roku można spotkać na nich mnóstwo ludzi, w tym całe rodziny, które nawet z najdalszych zakątków kraju, a niekiedy nawet i zza granic Polski, przyjechały aby zapalić znicz i złożyć kwiaty na grobie osób, których nie ma już wśród nas. W tym roku te dni będą jeszcze bardziej wyjątkowe, gdyż jak wszyscy pamiętamy, zeszłoroczny Dzień Wszystkich Świętych, oraz Dzień Zaduszny przeżywaliśmy w domach, nie na cmentarzach. Nasilająca się pandemia sprawiła, iż decyzją rządu musieliśmy odłożyć odwiedziny na cmentarzach o co najmniej kilka dni, lecz w tym roku taka sytuacja nie będzie miała miejsca. Cmentarze pozostaną otwarte dla wszystkich.

Wiemy, że pamięć o naszych bliskich zmarłych nie może sprowadzać się tylko do jednego lub dwóch dni w roku, lecz nie zmienia to faktu, iż 1 oraz 2 listopada to daty, które mają podkreślać jak ważna jest pamięć o tych, których już nie ma wśród nas. Z radością patrzymy więc na pięknie przystrojone kwiatami i zniczami groby, oraz wszystkich tych, którzy w zadumie i ciszy wspominają swych bliskich. Aby jednak móc świętować ten dzień czekamy okrągły rok na jego nadejście, dlatego też przeżyjmy go najlepiej jak potrafimy, ze spokojem i ciszą w sercu, wspominając tych, których tak bardzo nam przecież brakuje.

O nas