Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Obecność dziecka na pogrzebie, czyli dylemat każdego rodzica...

Obecność dziecka na pogrzebie, czyli dylemat każdego rodzica...

Życie dostarcza nam różnych emocji i różnych przeżyć. Wśród nich z łatwością można wymienić wiele takich, które chętnie przeżywamy, a potem wspominamy. Kolekcjonujemy zdjęcia, filmy i różne inne pamiątki związane z danym wydarzeniem, aby w jakiś sposób „zatrzymać” tę chwilę i móc do niej wracać. Ale oprócz tego, co dobre i miłe, w życiu dotykają nas również przeżycia bolesne. Jednym z takich wydarzeń jest uroczystość pogrzebowa. Jako ludzie dorośli potrafimy radzić sobie z tym bolesnym wydarzeniem rozumiejąc, że jest to pożegnanie bliskiej nam osoby i nasza obecność jest nieodzownym elementem tegoż pożegnania. Z racji wieku również łatwiej jest nam zrozumieć swoje emocje, które gromadzą się w tak trudnej chwili. Inaczej jednak to wszystko wygląda z perspektywy dziecka. Pojawia się więc tutaj pytanie, jak na takie przeżycia je przygotować? Czy w ogóle można przygotować kilkuletnie dziecko na uczestnictwo w pogrzebie?

To bardzo trudna i sporna kwestia. Zarówno ze strony rodziców, jak i pedagogów, oraz psychologów mogą pojawić się rozbieżne przemyślenia. Prawdą jest jednak, że tak jak w przypadku osoby dorosłej, każde dziecko powinno zostać potraktowane indywidualnie i aby móc podjąć decyzję, czy obecność dziecka na uroczystości pogrzebowej będzie wskazana, należy najpierw przyjrzeć się sytuacji tego małego człowieka. Jeśli żegnana będzie bliska jemu osoba, z którą dziecko miało silną więź, konieczna będzie rozmowa między nim, a dorosłym, który w najdelikatniejszy, ale również najbardziej zrozumiały i prosty dla dziecka sposób wytłumaczy mu co się stało. Dla dziecka to ogromnie trudny moment, w którym dowiaduje się, że przykładowo babci lub dziadka już nie ma. Każdy opiekun musi dostosować swoje słowa do malucha, gdyż nie istnieje jeden utarty model takiej rozmowy. Również ważne jest, aby nie unikać konfrontacji z pytaniami o śmierci, jakie mogą paść z jego ust. Nawet jeśli miałaby to być odpowiedź „babcia odeszła do nieba i jest teraz razem z aniołkami”, warto jest nie pozostawiać takich pytań bez odpowiedzi. Minie jeszcze wiele lat zanim dziecko osiągnie zdolność pojmowania świata w bardziej racjonalny sposób, ale dzięki wychodzeniu naprzeciw takim zagadnieniom, pomagamy mu poznawać i oswajać również te odsłony życia, które są bolesne. A tym samym poznawać emocje, które z pewnością jeszcze kiedyś się w jego życiu pojawią.

Aby pomóc dziecku w odnalezieniu się na samej uroczystości pogrzebowej, warto przekazać mu po krótce jak taka uroczystość będzie wyglądać. Słowa oczywiście nie oddadzą rzeczywistości, ale krótka rozmowa na ten temat być może zminimalizuje zdezorientowanie i lęk, jakie mogą pojawić się u niego w trakcie pogrzebu. Hałas, tłum obcych również ludzi, a także czas, jaki pochłania cała uroczystość, mogą determinować pojawienie się u dziecka emocji, które są dla niego po prostu za trudne. Najważniejsze jest jednak, aby zapewnić dziecko, że cały czas z nim będziemy. Poczucie bezpieczeństwa w takiej chwili jest bezcenne, bo to my dorośli odpowiadamy za dziecko również w takich okolicznościach. Nawet jeśli dziecko samo wyraziło wolę uczestnictwa w ceremonii pogrzebowej, naszym obowiązkiem jest chronić je przed tym, na co z racji wieku nie jest do końca przygotowane.

Pogrzeb bliskiej osoby to dla każdego trudna i traumatyczna chwila. Z reguły sami nie jesteśmy na taką okoliczność nigdy gotowi, a jednak życie zmusza nas do tego, aby jakoś sobie z tym wydarzeniem poradzić. Tym trudniej jest wyobrazić nam sobie jakie emocje muszą kotłować się w głowie dziecka, które jeszcze nie rozumie w całości otaczającego go świata, a musi pojąć i pożegnać kogoś, kogo kocha całym sercem. I to my, dorośli, mamy tutaj jedno z najbardziej odpowiedzialnych zadań, jakie stawia przed nami życie, czyli przeprowadzenie dziecka przez cały proces pożegnania, oraz żałoby. Nawet jeśli dziecko potrzebuje, aby przez tę wędrówkę przeprowadzić je za rękę, zróbmy to. W chwilach pełnych bólu i poczucia straty obecność kogoś najbliższego jest bezcenna. Szczególnie dla dziecka.

O nas