Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Jak powstają litery na nagrobkach?

Jak powstają litery na nagrobkach?

Wybierając nagrobek, który stanowi swego rodzaju pomnik dla osoby zmarłej kierujemy się przede wszystkim jakością kamienia, jego estetyką, oraz ceną. Bez względu na to, jakiego wyboru ostatecznie dokonujemy, chcemy aby taki nagrobek prezentował się po prostu dobrze. Mając świadomość, że właśnie tutaj spocznie bliska nam osoba, zależy nam aby taki pomnik był godnym jej upamiętnieniem. W okresie największego oblężenia cmentarzy, czyli w okolicach dnia 1 listopada, wędrujemy między ścieżkami cmentarza szukając grobów naszych najbliższych. Czytając imiona i nazwiska wyryte na płytach nagrobnych najczęściej nawet nie zastanawiamy się w jaki sposób te litery na nich powstały. Lecz prawda jest taka, że pełnią one rolę nie tylko informacyjną, ale również ozdobną, uwydatniającą estetykę całego pomnika. Dziś przedstawimy kilka metod nanoszenia liter na płytę nagrobną.

Najpowszechniej stosowaną dziś metodą nanoszenia liter na nagrobek jest piaskowanie. Polega ona na usuwaniu z płyty nagrobnej naddatku materiału, co w konsekwencji tworzy delikatne wgłębienia w kształcie liter. Do piaskowania używane są pistolet inżektorowy, piaskarki przenośne, lub piaskarki bezpyłowe. To osoba specjalizująca się w tej pracy wybiera najlepsze w danym przypadku narzędzie. Metoda ta charakteryzuje się wysoką dokładnością, dużym wyborem czcionek i rozmiarów, a także możliwością stosowania jej na różnych materiałach. Co więcej cena takiej usługi jest stosunkowa niska.

Osoby przywiązujące dużą wagę do zdolności manualnych, oraz pracy opierającej się jedynie na ludzkich dłoniach wybiorą zapewne metodę kucia. Polega ona na odłupywaniu z powierzchni nagrobka naddatku materiału za pomocą dłuta i młotka. Z uwagi na to, iż kucie wymaga nie tylko dużej dokładności i precyzji, ale przede wszystkim zdolności manualnych, których nie można się nauczyć, spośród wszystkich metod nanoszenia liter na płytę nagrobka, kucie jest usługą najdroższą. Oczywiście to często odstrasza potencjalnych klientów, jednak dla równowagi należy podkreślić, że usługa ta niesie za sobą duży prestiż, oraz dodaje pomnikowi dostojności.

Rozwiązaniem, które pochłania najmniejszą ilość czasu do uzyskania pożądanego efektu, jest grawerowanie liter na maszynie CNC. Stoi ona w całkowitym kontraście do wcześniej wspomnianej metody, jaką jest kucie. Pracę wykonuje tutaj maszyna, po stronie człowieka leży natomiast przygotowanie liter w programie CAD. Do wykonania liter wykorzystuje się tutaj tzw. frezy diamentowe. Z uwagi na to, iż poprzez grawerowanie możemy uzyskać każdy wymarzony przez nas efekt, ten rodzaj nanoszenia liter na nagrobkach jest bardzo popularny.

Na koniec chcemy napisać jeszcze kilka słów o nieco już mniej stosowanym rozwiązaniu, czyli metalowych literach. Mocowane są one do płyty dzięki bolcom znajdującym się na ich tylnej powierzchni. Na płycie nagrobnej wywiercane są natomiast otwory, które następnie wypełniane są specjalnym klejem. Ostatnim etapem jest umieszczenie liter w tych właśnie otworach, co po zastygnięciu daje trwały i nienaruszony efekt. Napis z metalowych liter cechuje się dodatkowo bardzo estetycznym wyglądem, oraz dosyć niską ceną. Materiałem, który stosuje się do ich wykonania to zazwyczaj mosiądz lub brąz, choć rynek oferuje także litery ze srebra lub złota.

Jak łatwo zauważyć, zakres wyboru co do metody nanoszenia liter na płycie nagrobnej jest bardzo szeroki. W zasadzie każda z nich ma swoje zalety i jest to już kwestia indywidualna która z nich stanie się dla nas najatrakcyjniejsza. Niewątpliwie jednak sposób wykonania napisów na nagrobku jest kwestią bardzo ważną, gdyż dotyczy ona pamięci o naszym bliskim zmarłym. To nie tylko „kierunkowskaz”, który daje nam sygnał, że albo musimy się zatrzymać, albo iść i szukać dalej. To także wizytówka, która wystawiana jest danej osobie po jej śmierci. Warto więc zainwestować w nią czas, pieniądze, oraz starania.

O nas