Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Zniczomat jako powiew technologii na cmentarzach

Zniczomat jako powiew technologii na cmentarzach

Każdy z nas choć raz spotkał się, bądź nawet korzystał z tzw. urządzenia vendingowego. Sama nazwa zwykle nie przynosi nikomu żadnych skojarzeń, a jednak jej wyjaśnienie jest niezwykle proste i powszechne – urządzenie vendingowe to po prostu automat sprzedający. Zazwyczaj do głowy przychodzi nam automat z napojami, batonikami, kanapkami lub zabawkami. Można spotkać je w szkołach, szpitalach, kafejkach internetowych i wielu innych miejscach. A czy spotkał się ktoś z urządzeniem, które nosi osobliwą nazwę – zniczomat? Okazuje się, że tego typu innowacyjność nie jest kwestią jaka pojawiła się w naszej społeczności dopiero w ostatnich latach, a jednak do dnia dzisiejszego na większości cmentarzy nadal trudno jest dostrzec, aby takie urządzenie pełniło swoją funkcję. Na pytania dlaczego tak się dzieje i jak dokładnie działa zniczomat odpowiemy w dalszej części artykułu.

Zaczniemy od wyjaśnienia czym dokładnie są zniczomaty. Otóż jak sama nazwa może wskazywać, są to automaty sprzedające znicze, oraz wkłady. Działają one na identycznej zasadzie, co wyżej wspomniane maszyny obsługujące, jedyną różnicę stanowi towar, który chcemy nabyć. W przypadku zniczomatów asortyment jest ściśle ukierunkowany, a jego zadanie jest równie proste. Znicze oraz wkłady można kupić w wielu sklepach, wybór oraz oferta z reguły są bardzo szerokie, ale jednak nie zawsze można kupić taki asortyment o dogodnej porze. Idąc na cmentarz nie zawsze mamy też taki sklep po drodze, a i nie zawsze uda nam się spotkać sprzedawców mających swoje stoisko nieopodal cmentarza. Biorąc pod uwagę ten aspekt można stwierdzić, że zniczomat jest doskonałym rozwiązaniem. Obsługa takiego urządzenia również dodaje zachęty, gdyż wystarczy wrzucić do maszyny kilka monet, przekręcić dźwignię mechanizmu i odebrać wybrany produkt. Proste, szybkie i wygodne.

Patrząc na zakres zalet, jakie niesie ze sobą takie urządzenie zastanawiające jest dlaczego zniczomaty nadal nie są obecne przynajmniej na większości cmentarzy w naszym kraju. Otóż okazuje się, że aby takie urządzenie mogło pełnić swoją funkcję potrzebna jest najpierw zgoda od właściciela lub zarządcy terenu, na którym zniczomat miałby powstać. Z uwagi na to, iż cmentarzami najczęściej zarządzają parafie, o zgodę na użytkowanie skrawka gruntu w taki sposób jest z reguły ciężko. Również włodarze miasta nie zawsze przychylnym okiem patrzą na propozycje postawienia zniczomatów na terenach należących do miasta, przez co zakres możliwości kurczy się diametralnie. Czym jest to spowodowane? Do końca nie wiadomo, gdyż nie zawsze można uzasadnienie takiej decyzji poznać.

Zniczomaty nadal wzbudzają lekką kontrowersję, dla niektórych są to urządzenia, które z uwagi na charakter miejsca nie pasują do niego. Inną sprawą są również kradzieże, jakie niestety mają miejsce w przypadku tych maszyn, a co za tym idzie kłopotami, które należy przecież rozwiązać. Swoje zdanie na ten temat mają też zapewne sprzedawcy zniczy, wkładów, oraz wiązanek, którzy w postępie techniki widzą swego rodzaju zagrożenie dla siebie i swojego interesu. Jednak mimo wszystko zniczomaty zbierają pochlebne opinie, stanowią one ogromną wygodę dla odwiedzających bliskich na cmentarzu, dają pełną swobodę do zakupu potrzebnego asortymentu o dogodnej porze w bardzo prosty sposób. Czy z biegiem lat te urządzenia staną się codzienną częścią naszego życia? Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, gdyż nie wiemy, czy jako społeczeństwo przywiązane do tradycji jesteśmy na taką zmianę przygotowani. Z ciekawością będziemy przyglądać się tej sprawie. My zniczomatom mówimy głośne i zdecydowane „TAK”!

O nas