Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Księga kondolencyjna jako pożegnalny pamiętnik

Księga kondolencyjna jako pożegnalny pamiętnik

Pogrzeb bliskiej osoby jest wyjątkowym wydarzeniem w naszym życiu. Tak jak każda inna ceremonia składa się on z kilku etapów, które razem tworzą jedną całość. Okraszone tradycją od wieków stanowią elementarną podstawę do pożegnania bliskiej nam osoby, a jednym z takich punktów są kondolencje. Rodzina zmarłego zazwyczaj zaraz po ceremonii pogrzebowej przyjmuje wyrazy współczucia od dalszych krewnych, przyjaciół oraz znajomych. W ferworze towarzyszących obecnej chwili emocji trudno oczekiwać od kogokolwiek, aby zapamiętał wszystkie słowa, jakie usłyszy od pozostałych uczestników pogrzebu. Nie jest to wydarzenie, podczas którego z łatwością można polegać na własnej percepcji, słowa przemykają przez głowę i często próbując przypomnieć sobie później daną mowę, okazuje się, że w naszej pamięci jest ona rozmyta i niewyraźna. Czy możemy odtworzyć więc w jakiś sposób moment składania kondolencji, które są wyrazem szacunku zarówno dla zmarłego, jak i jego najbliższych? Można, wystarczy tylko sięgnąć po księgę kondolencyjną.

Księga kondolencyjna może w pierwszej chwili przywoływać pewne skojarzenia. Są one związane z pogrzebami osób „publicznych”, często polityków, artystów lub sportowców, na których można spotkać właśnie taką księgę. Ale co w przypadku, gdy z tego typu pamiątki zechce skorzystać rodzina osoby, która w żaden sposób nie była związana z działalnością lub życiem publicznym? Otóż nie ma to absolutnie żadnego znaczenia, księga kondolencyjna nie jest przywilejem dla osób znanych, lub zasłużonych dla kraju. A jaką pełni funkcję? Służy ona jako spis wszelkich myśli, wyrazów współczucia, łączenia się w tych trudnych chwilach z najbliższą rodziną zmarłego. W pewien sposób też pełni ona rolę „pamiętnika”, w którym znajdą się wspomnienia o osobie, którą żegnamy. Aby umożliwić wszystkim żałobnikom możliwość do wpisania się do księgi, wystawiana jest ona najczęściej w kościele lub kaplicy.

Jak już wspomnieliśmy, wpisać się do niej może absolutnie każdy, kto tylko czuje taką potrzebę, nie ma tu reguł, mówiących że dotyczy to tylko osób, które bardziej lub mniej znały żegnaną osobę. Mamy tu do czynienia z innym niesieniem wyrazów empatii, łączeniem się w tych trudnych emocjach i dawaniem nadziei, że los innych nie jest nam obojętny. Z uwagi na okoliczność księga kondolencyjna musi też zachować konkretne standardy wizualne. Twarda oprawa, na której widnieją zazwyczaj złote litery oddaje charakter ceremonii, której uczestnikami jesteśmy. Po otwarciu, na pierwszej stronie z reguły znajduje się zdjęcie żegnanej osoby, oraz kilka słów o niej. Dalej mamy już tylko puste strony, które stopniowo będzie zapełniać potok wspomnień o zmarłym, oraz wyrazy współczucia kierowane w stronę rodziny pogrążonej w żałobie.

Księga kondolencyjna to piękna forma pamiętnika, który przywoływać będzie wspomnienia co prawda bolesne, ale jednocześnie też stanowić będzie ona dowód na to, jak wiele osób przeżywało ten smutek razem z nami. To także odzwierciedlenie tego, że bliska nam osoba pozostawiła jednak w czyimś życiu jakiś ślad i te wspomnienia przelane zostały na papier. Być może dla niektórych po miesiącach bądź latach od pożegnania ukochanej osoby, taka księga kondolencyjna będzie cenną i niezastąpioną pamiątką, z której wylewać się będzie ogrom dobrych i dodających otuchy słów. I w zasadzie to właśnie jest najlepsza strona tego swoistego pamiętnika.

Zdjęcie zaczerpnięte ze strony radio.lublin.pl

O nas