Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Funeral planning – czyli zaplanuj swój pogrzeb za życia

Funeral planning – czyli zaplanuj swój pogrzeb za życia

Każda śmierć, każde odejście kogoś bliskiego niesie ze sobą szok i traumę. Nie da się na nią w żaden sposób przygotować, lub oswoić się z nią. Każda śmierć, a w szczególności ta nagła pustoszy spokój, jakim żyła wcześniej dana rodzina. Nagle ze zwykłej szarej codzienności przechodzimy do stanu, w którym panuje cierpienie, chaos i przerażenie, a jednocześnie trzeba też zmierzyć się z całą gamą formalności związanych z organizacją pogrzebu. W naszej kulturze to rodzina przejmuje ten obowiązek. Wiąże się to jednak najczęściej z podejmowaniem bardzo trudnych i nie zawsze zgodnych dla wszystkich decyzji. Okazuje się jednak, że istnieje rozwiązanie, które nie tylko mogłoby oszczędzić naszym bliskim mierzenia się z tak trudnymi kwestiami, ale które też oddawałoby w pełni wszystko to, czego sami chcielibyśmy dla siebie podczas własnej uroczystości pogrzebowej. Mowa tutaj o usłudze funeral planning.

W Polsce temat śmierci oraz pochówku budzi zazwyczaj ogólną konsternację. Te kwestie są raczej pomijane w codziennych dyskusjach, co powoduje, iż planowanie własnego pogrzebu nadal odbierane jest jako działanie dość kontrowersyjne. W naszej tradycji to rodzina wyprawia nam pogrzeb i to ona decyduje o każdym detalu tej uroczystości. W zasadzie jedynym powszechnie znanym u nas zwyczajem jest wcześniejsze wykupienie miejsca własnego pochówku, nagrobka, niekiedy nawet odpowiedniej na ostatnią drogę odzieży. Kraje zachodnie poszły jednak o duży krok dalej wprowadzając do ofert domów pogrzebowych usługę planowania własnego pogrzebu. Cieszy się ona ogromną popularnością, nie tylko wśród osób starszych.

Funeral planning wychodzi nam naprzeciw z całym spektrum możliwości i wyborów, jakie mają tworzyć naszą pożegnalną uroczystość. Oprócz znanego nam już wyboru miejsca pochówku, oraz nagrobka możemy również uwzględnić wolę kremacji naszego ciała, charakter uroczystości (świecki bądź religijny), wybrane sentencje jakie mają znaleźć się na nagrobku lub nekrologu, wybór trumny lub urny, wybór kwiatów i oprawy muzycznej, a także określić, czy życzymy sobie mowę pożegnalną, oraz konsolację dla członków rodziny i przyjaciół. Aby całkowicie odciążyć najbliższych w kwestii pogrzebu, w krajach zachodnich można skorzystać ze specjalnego funduszu, na który „zainteresowany” wpłaca pieniądze, z których później opłacane są wszelkie koszta związane z zaplanowaną przez siebie uroczystością pogrzebową.

Mimo iż nasza kultura w kwestii pogrzebu stoi na przeciwległym biegunie, funeral planning okazuje się lekiem na wiele dylematów jakie towarzyszą rodzinie przeżywającej żałobę. Działając bardzo często wedle tradycyjnych schematów nie zastanawiamy się czego tak naprawdę chciałaby osoba, którą żegnamy. To nie jest igranie z tradycją, ani przenoszenie nowych zwyczajów do Polski, ale nowe podejście do tak ważnej przecież kwestii, jaką jest pogrzeb, czyli ostatnie pożegnanie bliskiej nam osoby. Najważniejszym aspektem planowania pogrzebu jest fakt, że dzięki temu oszczędzamy rodzinie wyborów, które w czasie żałoby urastają do ogromnych rozmiarów. To ukłon nie tylko w naszą stronę, ale przede wszystkim jest to ukłon w stronę naszych najbliższych.

Źródło zdjęcia - nowosci.com

O nas