Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Asystent pogrzebowy

Asystent pogrzebowy

Strata bliskiej osoby wiąże się z ogromnym bólem, poczuciem pustki, ciężkim do opisania cierpieniem, na które nie ma lekarstwa. W otoczce tych wszystkich trudnych emocji i kłębiących się w głowie myśli, rodzina przeżywająca żałobę musi zorganizować pogrzeb, co wiąże się z dużą ilością wszelkich formalności. Każdy z nas inaczej przechodzi przez żałobę i inaczej radzi sobie ze stratą. Tylko co w przypadku, jeśli danej rodzinie tak trudno jest otrząsnąć się z dotykającej ich traumy, co w konsekwencji mocno utrudnia jej załatwienie wszelkich spraw urzędowych, parafialnych itp.? Z pomocną dłonią w tym mocno problematycznym aspekcie na przeciw wychodzą nam firmy funeralne, które posiadają w swej ofercie pomoc „asystenta pogrzebowego”. Na jaką pomoc możemy więc liczyć?

Asystent pogrzebowy to pracownik zakładu pogrzebowego, który odpowiedzialny jest za fachową bezpośrednią pomoc oraz doradztwo w przeprowadzeniu formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego, zarządzie cmentarza, szpitalu, ZUS, KRUS, kancelarii parafialnej, oraz w samym domu pogrzebowym. Asystent może również pomóc rodzinie w uzyskaniu odprawy pośmiertnej z zakładu pracy zmarłego, a nawet przejść przez szereg formalności w celu uzyskania kredytu bankowego, jeśli koszt pochówku przekracza możliwości finansowe danej rodziny. Bardzo dużym udogodnieniem szczególnie dla osób starszych, schorowanych, lub mających trudności ze swobodnym przemieszczaniem się poza miejscem zamieszkania jest fakt, iż asystent pogrzebowy oferuje transport „do i z” każdej wyżej wspomnianej instytucji bądź palcówki.

Wsparcie asystenta pogrzebowego nie ma jeszcze długoletniej tradycji, jest to raczej dość nowa forma pomocy, na jaką można liczyć, ale w praktyce okazuje się, że korzysta z niej coraz więcej osób. Daje to nie tylko komfort emocjonalny wynikający z faktu, iż możemy liczyć na wsparcie w formalnościach, z którymi w ogromnej części człowiek spotyka się po raz pierwszy w życiu. Obecność asystenta daje nam również pewność, że organizacja pochówku przebiegnie w płynny i prawidłowy sposób, co pomoże uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, nieporozumień, lub błędów, które w czasie przeżywania własnej żałoby mogą mieć bardzo negatywny wpływ na psychikę i stan emocjonalny rodziny zmarłego.

Jakie warunki trzeba spełnić aby móc skorzystać z pomocy tego specjalisty? Otóż tak naprawdę żadnych… W wielu domach pogrzebowych można znaleźć zapis, iż wystarczy telefon w tej sprawie i całą dalszą procedurą przydzielenia do rodziny asystenta pogrzebowego zajmą się już odpowiedzialni za ten aspekt pracownicy. W innych przypadkach potrzebne może być jedynie wystawione przez nas osobiście upoważnienie dla danego asystenta, aby ten mógł oficjalnie pracować w naszym imieniu. Co więcej, taka forma pomocy jest najczęściej bezpłatna, lub opiewa na niewielką, symboliczną można powiedzieć kwotę.

Asystent pogrzebowy to nie tylko osoba niosąca pomoc we wszystkich formalnościach, jakie spadają na bark rodziny pogrążonej w żałobie. Jednocześnie też otrzymujemy od niego wsparcie emocjonalne, poczucie, że nie zostaliśmy sami w obliczu spraw, na które nikt nigdy nie jest przygotowany. Warto sięgnąć więc po tę pomocną dłoń.

O nas