Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Wielkanoc 2021 w cieniu pandemii!

Wielkanoc 2021 w cieniu pandemii!

Zeszłoroczne Święta Wielkiej Nocy przeżywaliśmy w zupełnie inny sposób, niż je znaliśmy dotychczas. Nie było wspólnego celebrowania zmartwychwstania Pana Jezusa w Kościołach, tradycyjnego święcenia pokarmów, a przede wszystkim tej wyjątkowej atmosfery, jaką zawsze nam dostarczało wspólne przeżywanie tego czasu, nie tylko z rodziną, ale także z innymi wiernymi. Okazuje się niestety, że watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podtrzymała dekret obejmujący ostatnie Święta Wielkanocne, o którym pisaliśmy rok temu. A jak to będzie dokładnie wyglądać w Polsce?

Z uwagi na to, iż właśnie jesteśmy w trakcie przeżywania Wielkiego Tygodnia, każda z archidiecezji na bieżąco wydaje zalecenia dla swych wiernych odnośnie tradycyjnych obrzędów związanych z tym okresem. Jak się okazuje, w tym roku również nie będzie tradycyjnego poświęcenia pokarmów. Biskupi zalecają, aby w miarę możliwości zgromadzić wiernych na zewnątrz, obok Świątyni i tam z zachowaniem reżimu sanitarnego odbyć ten tradycyjny obrzęd, lub zmówić modlitwę w gronie rodzinnym przed śniadaniem wielkanocnym.

Biskupi mimo, iż zachęcają do uczestnictwa w liturgii w okresie Wielkanocnym, podkreślają, że także transmisje telewizyjne będą alternatywą dla tych wiernych, którzy z różnych powodów nie będą mogli osobiście wziąć udziału we mszy świętej. Padają również propozycje, aby odprawiać dodatkowe nabożeństwa, przez co większa ilość wiernych będzie mogła wziąć udział we wspólnej modlitwie.

Coraz częściej słychać także apele biskupów, aby umożliwić wszystkim chętnym przystąpienie do spowiedzi świętej, również poza konfesjonałem z zachowaniem szczególnej uwagi odnośnie prywatności i intymnego charakteru rozmowy z kapłanem, oraz przyjęcie komunii świętej z zachowaniem bezpieczeństwa, czyli złożenie jej na ręce wiernego. Tutaj jednak najważniejsza jest wola uczestniczącego w liturgii.

Jeszcze rok temu zapewne nikt nie spodziewał się, że kolejną Wielkanoc przeżywać będziemy w cieniu pandemii i kolejnych obostrzeń z nią związanych. Te Święta znów będą inne, dla wielu z nas smutne, nie takie jak je sobie wyobrażaliśmy. Dołóżmy więc starań, aby był to czas zadumy, refleksji, oraz czas spędzony z najbliższą rodziną.

O nas