Za i przeciw dofinansowaniu unijnemu
Kamieniarze to wciąż nieliczna grupa przedsiębiorców, którzy nie otrzymują dofinansowania z unijnej kasy. Powodów jest kilka a mianowicie biurokracja, skomplikowane procedury ubiegania się o dofinansowanie oraz to, że firmy z branży kamieniarskiej nie posiadają zbyt wiele ścieżek występowania o dotacje.
Jednak Ci, którzy się odważyli pomimo tego, iż stracili dużo nerwów i czasu na pewno nie żałują gdyż tym samym zyskali od kilkuset złotych po nawet kilka milionów złotych. Obok takich pieniędzy nie można już przejść obojętnie. Nasz rząd obecnie nakłania polskich przedsiębiorców, aby sięgali po dofinansowania w ramach programu Innowacyjna Gospodarka, gdyż Polska jest na szarym końcu, jeśli chodzi o innowacyjność.
Polscy kamieniarze (i nie tylko ten sektor) konkurują ceną, jednak na dłuższą metę nie jest możliwe uzyskanie przewagi nie inwestując w jakość i innowacyjność, a to bez większego kapitału trudno uzyskać. Nasi rodzimi kamieniarze działający głównie w sektorze małych i średnich firm obawiają się głównie tego, że finansowane są projekty o dużej wartości tj. powyżej 2 mln euro – a to dla firm MSP jest zbyt wysoką poprzeczką. Lecz jest dla nich rozwiązanie, wsparciem może okazać się nie program Innowacyjna Gospodarka, lecz 16 regionalnych programów operacyjnych, na które nasz rząd ma przeznaczone 16 mld euro na lata 2007-2013. Właśnie z tej szansy dofinansowania najczęściej korzystają kamieniarze.
Dobry pomysł i prawidłowo napisany wniosek mogą okazać się kluczem do sukcesu. Jednak wielu kamieniarzy skarży się na długi okres rozpatrywania wniosków i biurokrację. Jeśli uda się przejść cały proces weryfikacji i otrzyma dofinansowanie to i tak nie koniec niebezpieczeństw i niedogodności czyhających na beneficjentów. Przedsiębiorcy, bowiem najczęściej muszą skorzystać z bankowego kredytu lub leasingu, lecz w sytuacji, gdy w firmie jest zastój a na koncie nie ma żadnych rezerwowych środków, nie ma możliwości spłacenia rat. Z tego też powodu wielu z tych przedsiębiorców, którzy chcieliby skorzystać z środków unijnych, mając na uwadze ten procedur oraz ówczesną kryzysowa sytuacje na rynku, boi się zaryzykować.
Starając się również o dofinansowanie innowacyjnych technologii, beneficjent musi także zyskać opinię specjalistów potwierdzających ową innowacyjność. W tym kamieniarze również widzą problem, dlatego warto jak najszybciej znaleźć instytucję naukową, która niniejszy dokument może wystawić.
Jak można wywnioskować dofinansowania z Unii Europejskiej są bardzo skomplikowane dlatego też wiele firm kamieniarskich decydując się na pomoc specjalistycznych firm zajmujących się przygotowaniem projektu. Jednak skorzystanie z usług firm doradczych a co się z tym wiąże zapłacenie im jest w pewnego rodzaju hamulcem, tym bardziej, że usługi takiej firmy tez nie dają stuprocentowej gwarancji otrzymania pieniędzy.
Podsumowując, pomimo wielu barier i możliwości niepowodzenia warto zaryzykować, gdyż można dużo więcej zyskać niż stracić.
Pozostałe artykuły:
- - NECROEXPO 2024: Nowości z Branży Pogrzebowej na Targach Kielce
- - NECROEXPO wspólnym sukcesem całej branży
- - NECROEXPO - PODSUMOWANIE
- - NECROEXPO 2022 - podsumowanie drugiego dnia
- - NECROEXPO 2022 - Dzień pierwszy podsumowanie
- - NECROEXPO 2022 jedynymi targami funeralnymi w Polsce
- - Urny, nagrobki, karawany oraz nowe technologie w branży na NECROEXPO 2022!
- - Szkolenia i prelekcje na NECROEXPO 2022
- - Karawany, urny, nagrobki, ale też cyfryzacja i nowe technologie - NECROEXPO 2022 już 3-5 czerwca w Targach Kielce
- - Uczestnictwo w ostatnim pożegnaniu on-line? Teraz to możliwe!