Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Wszystko co trzeba wiedzieć o pogrzebie

Przygotowanie i zorganizowania pogrzebu nie jest tematem zbyt często poruszanym. Dopiero wówczas gdy spotka nas tragedia w postaci śmierci bliskiej osoby pojawia się problem dotyczący pogrzebu a wraz z nim dyskusja o jego organizacji. Zostajemy wówczas nie tylko ze smutkiem ale i z problemem oraz niemałymi kosztami. Poniżej przedstawione są typowe koszty z jakim trzeba się liczyć podczas tradycyjnego pogrzebu, sposoby ich zmniejszenia oraz inne możliwości pochówku.

W naszej tradycji pogrzeb odbywa się w następujący sposób: uroczystości religijne w kościele, wcześniej może być wystawie zwłok w domu a następnie złożenie zwłok na cmentarzu. Wydatki związane z pogrzebem mogą mieć dużą rozpiętość. Średni koszt pogrzebu i pomnika wynosi od 6-8 tys. zł, jednak klienci, których stać na większą ekstrawagancję, za sam pomnik mogą zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Niniejsza cena zawiera trumnę, przygotowanie zwłok, uroczystości w kościele, kwiaty i nekrologii oraz opłaty cmentarne. Do tego należy doliczyć poczęstunek po pogrzebie który może odbyć się w domu lub zorganizowanie stypy w lokalu (to oczywiście zależy od nas samych). Powyższe koszty często urastają do niebagatelnych kwot które nierzadko nas przerastają.

Coraz częściej chowamy swoich bliskich poprzez pogrzeb z kremacją (spalanie zwłok). Taki pogrzeb przebiega w podobny sposób jak pogrzeb tradycyjny z ta różnicą że zamiast na cmentarz, zwłoki są odwożone do krematorium. Prochy w urnie lub w innym pojemniku są oddawane rodzinie.

W Stanach Zjednoczonych niezmiernie popularne jest balsamowanie ciała wystawianego na widok publiczny. W Polsce coraz więcej osób również praktykuje ten zwyczaj, jego celem jest uzupełnienie ubytku wody w ciele za pomocą chemikaliów, by opóźnić rozkładanie się ciała i uatrakcyjnić jego wygląd. Wbrew temu, co domy pogrzebowe mogą sugerować, po to aby wyciągnąć od nas więcej pieniędzy, balsamowanie ciała nie jest konieczne. Wyjątkiem może być sytuacja gdy śmierć nastąpiła z powodu łatwo przenoszącej się choroby zakaźnej lub w razie konieczności transportu zwłok środkami masowej komunikacji (samolotem czy pociągiem). Balsamowanie jest również konieczne wówczas gdy pogrzeb ma się odbyć w przeciągu 48 godzin od śmierci.

Dom pogrzebowy może zaskoczyć nas takimi kosztami jak:

  • Umycie
  • Ułożenie fryzury (kobietom)
  • Przygotowanie ciała (usługi inne niż umycie i balsamowanie)
  • Jeżeli zwłoki poddane były autopsji, balsamowanie będzie o wiele droższe, przeważnie dwukrotnie

Trumna jest uszczerbkiem stanowiącym dość dużą kwotę w wydatkach związanych z pogrzebem. Wiele domów pogrzebowych kupuje trumny od hurtowników za jedna piątą, a nawet jedna dziesiątą ich cen detalicznych. Warto jednak poszukać trumny u producentów prowadzących tanie sklepy z trumnami. Trumny bywają z drewna, metalu, plastiku, włókna szklanego czy nawet ratanu. Kosztują od 400 do 4000 złotych. Oprócz trumny konieczne jest stworzenie tzw. Krypty na cmentarzu do których wkłada się trumnę. Zapobiegają one zapadnięciu się ziemi.

Koszt pogrzebu zależą oczywiście od jakości i liczby usług z jakich pragniemy skorzystać są to m.in.: transport ciała ze szpitala do domu pogrzebowego a następnie na cmentarz, samochody do przewozu gości, opłata za usługi przedsiębiorcy pogrzebowego, organisty, kwiaty, wieńce.

O nas