Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Jak przebiega kremacja?

Jak przebiega kremacja?

W Polsce pochówek tradycyjny nadal wiedzie prym. Zakup trumny, nagrobka, przygotowanie grobu, to wszystko pozostaje niezmienne odkąd tylko można sięgnąć pamięcią. Coraz częściej jednak klienci szukają tych domów pogrzebowych, w których będą mogli oni skorzystać z kremacji zwłok. Kremacja z racji tego, że nadal stoi gdzieś z tyłu za pochówkiem tradycyjnym, nie jest jeszcze zjawiskiem powszechnym, a co za tym idzie, nie wiemy o niej zbyt wiele. Ogólny jej przekaz jest znany zapewne wszystkim – kremacja to nic innego jak spalenie zwłok. Prochy następnie najczęściej przechowywane są w urnie. To w zasadzie wszystko, bardzo ogólnikowe i uproszczone nakreślenie czym kremacja jest. Dziś więc chcemy wyjść temu tematowi naprzeciw i postaramy się w prosty sposób wyjaśnić jak przebiega kremacja, a następnie ceremonia pogrzebowa.

Zanim opiszemy jak przebiega proces kremacji należy podkreślić, iż aby otrzymać możliwość spopielenia zwłok niezbędne jest spełnienie kilku formalności. Przede wszystkim rodzina zmarłego musi złożyć w ręce przedstawiciela domu pogrzebowego akt zgonu, oraz pisemne zezwolenie na kremację. Następnie ustalana jest data oraz godzina, o jakiej miałaby rozpocząć się kremacja. Przed spopieleniem zwłok rodzina ma możliwość pożegnania zmarłego w kaplicy domu pogrzebowego, po czym ciało trafia już do krematorium.

Sama kremacja z uwagi na jej szczególny proces dzieli się na kilka etapów. Na samym początku ciało umieszczane jest w specjalnej trumnie, drewnianej bądź ekologicznej, które nie mogą posiadać żadnych metalowych elementów. Muszą być one także przystosowane do bardzo wysokich temperatur. Do spopielenia zwłok przeznaczony jest specjalny piec, w którym temperatura oscyluje w granicach 800 – 1200 stopni Celsjusza. Po umieszczeniu zwłok w piecu następuje proces spalania, który trwa od 2 do około 3 godzin. Po upływie niezbędnego czasu prochy wybierane są z pieca, a następnie chłodzone zimnym powietrzem, oraz rozdrobnione mechanicznie przez tzw. klemulator. Na koniec całego procesu prochy przesypywane są do specjalnego foliowego woreczka, by następnie trafić do wcześniej wybranej przez rodzinę urny.

Pogrzeb z kremacją z racji samej specyfiki różni się od pochówku tradycyjnego. W przypadku gdy najpierw doszło do spalenia zwłok, ceremonia pożegnalna w kościele odbywa się już przy urnie z prochami zmarłego, a następnie uroczyście odprowadzana zostaje ona do wskazanego wcześniej miejsca spoczynku. Zdarzają się również sytuacje, gdy msza pożegnalna odprawiana jest przed kremacją zwłok, a w momencie gdy prochy trafiają już do urny, następuje jedynie ich uroczyste odprowadzenie do katakumby, grobu murowanego lub kolumbarium.

Kremacja nadal znajduje się na pozycji pochówku niszowego, gdyż jest ona zdecydowanie rzadziej wybieraną formą pochówku w naszej kulturze. Jednak w ostatnich latach widać delikatną zmianę w podejściu do tematu kremacji. Nie jest już ona postrzegana jako fanaberia z Zachodu, traktowana jest już raczej jako nowatorskie spojrzenie na ciało zmarłego. Kremacja powoli wychodzi z cienia, a potwierdzeniem tej zmiany jest choćby zainteresowanie tym procesem na jakie zwracają uwagę domy pogrzebowe. Być może w dalszej przyszłości kremacja będzie postrzegana w naszej kulturze tak samo jak pochówek tradycyjny.

O nas