Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Jak pielęgnować nagrobek? – Poradnik przed 1 listopada

Jak pielęgnować nagrobek? – Poradnik przed 1 listopada

Wielkimi krokami zbliża się 1 listopada, czyli Dzień Wszystkich Świętych. Święto niezwykle ważne dla wszystkich tych, którzy pożegnali bliską sobie osobę, a także dzień, w którym oddajemy hołd i wyrazy pamięci tym, których nie ma już wśród nas. I tak jak co roku, powoli każdy z nas przymierza się do rozpoczęcia przygotowań związanych z tą właśnie datą. Jednym z takich aspektów jest przygotowanie nagrobków naszych bliskich. Oznacza to w skrócie ich pielęgnację, usunięcie z nich i wokół nich wszelakich zanieczyszczeń, a także nadanie im odpowiedniej estetyki. W dzisiejszym artykule przybliżymy w skrócie w jaki sposób można zadbać o nagrobek z uwzględnieniem rodzaju kamienia, z którego został on wykonany.

Nagrobki wykonane z marmuru cechują się dużą delikatnością, materiał ten wykazuje wrażliwość na środki wybielające, oraz te zawierające kwas. Pomocne będą tu więc preparaty niejonowe. Marmur najbezpieczniej jest umyć ciepłą wodą, ewentualnie z dodatkiem specjalnego środka do tego rodzaju kamienia, a następnie wytrzeć go suchą szmatką bądź irchą. Pozwoli to uniknąć smug. W przypadku wystąpienia plam z rdzy niezwykłe efekty daje pasta, którą możemy zrobić sami. Wystarczy odrobina sody oczyszczonej z dodatkiem wody utlenionej, które następnie wcieramy delikatnie w powierzchnię nagrobka. Po zakończeniu tej czynności wystarczy umyć płytę ciepłą wodą i wytrzeć ją do sucha, jak to nakreśliliśmy na samym początku. Aby utrzymać na dłużej pożądany efekt, warto zadbać o konserwację pomnika przy użyciu środków z woskiem bądź żywicą.

Nagrobki granitowe uznawane są za jedne z najtrwalszych kamieni naturalnych, przez co cieszą się ogromną popularnością. O ile jednak można w ich przypadku zauważyć wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, o tyle niewłaściwa pielęgnacja może narobić wiele szkód. Przed całościowym umyciem nagrobka upewnijmy się najpierw, czy dany środek chemiczny jest odpowiedni. Jeśli nie jesteśmy go pewni, warto jest użyć neutralnego kosmetyku jakim jest choćby szare mydło. Z uwagi na fakt, iż mocniejsze detergenty mają tendencję do wnikania w materiał granitowy, przez co pojawiają się na nim smugi, przebarwienia, oraz zmatowienie, najbezpieczniejszą opcją będzie użycie właśnie mydła szarego. Granitowych nagrobków nie należy woskować, ani natłuszczać.

Pomniki z lastryko obok swej wyjątkowej estetyki mają również swoje mankamenty. Częste odbarwienia i zabrudzenia na tych pomnikach są wynikiem wchłaniania wody przez sam kamień. Pielęgnacja tego materiału jest jednak dosyć prosta, gdyż wystarczy nam ciepła woda z dodatkiem płynu do naczyń, a w przypadku większych zanieczyszczeń warto użyć sody oczyszczonej i szczoteczki z delikatnym włosiem. Po oczyszczeniu i wysuszeniu całej płyty nagrobnej warto jest ją wypastować specjalną pastą, aby wspomóc ochronę materiału.

Nagrobki wykonane z piaskowca wymagają częstej pielęgnacji. Należy jednak pamiętać, aby wystrzegać się używania silnych detergentów, gdyż te mogą zniszczyć jego powierzchnię. W celu umycia nagrobka wystarczy nam ciepła woda, oraz gąbka, a jeśli zabrudzenia są większe, wystarczy dodatkowo odrobina płynu do naczyń. Jeśli na nagrobku pojawił się mech, należy najpierw namoczyć odpowiednie miejsce, a następnie usunąć go dłonią, lub miękkim drewnem.

Niebawem każdy z nas wybierze się na cmentarz, aby przygotować groby naszych bliskich. Pora jesienna często nie sprzyja tego typu porządkom, ale 1 listopada to wyjątkowy dzień. Aby móc dobrze przygotować się do tego święta i z dumą spoglądać na nagrobek bliskiej nam osoby, warto jest skorzystać z kilku wskazówek odnoszących się do pielęgnacji płyt nagrobnych. Każdy z materiałów ma swoją indywidualną specyfikę, a przez to wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jak się okazuje jednak, nie zawsze konieczne są specjalne detergenty, ale wcześniej należy mieć tego świadomość. Mamy nadzieję więc, że ten artykuł będzie wskazówką dla wielu z nas.

O nas