Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Polisa ubezpieczeniowa na nagrobek? Jak najbardziej!

Polisa ubezpieczeniowa na nagrobek? Jak najbardziej!

Pomimo iż cmentarze są miejscami specyficznymi, o bardzo delikatnym charakterze, nie uchroniły się one przed kradzieżami i aktami wandalizmu. Liczba tych przestępstw stale rośnie, a częste trudności z wykryciem sprawców powoduje, iż czują się oni coraz bardziej bezkarni i wolni w swoim smutnym procederze. Szczególne nasilenie takich zachowań występuje w okresie Wszystkich Świętych. My, jako ludzie nie jesteśmy w stanie w pełni uchronić pomników swoich bliskich przed aktami kradzieży, bądź wandalizmu. Ale zawsze jest jeszcze jedno, naszym zdaniem bardzo dobre rozwiązanie, które może dodać nam otuchy jeśli obawiamy się, że dany grobowiec, który jest dla nas ważny, może przyciągnąć do siebie złodziei i wandalów. Mowa tutaj o polisie ubezpieczeniowej, którą można wykupić w celu ochrony pomnika na cmentarzu. Jak dokładnie to wygląda?

Zacznijmy od tego, że polisę ubezpieczeniową możemy wykupić nawet wtedy, kiedy nie obawiamy się kradzieży, bądź zniszczenia pomnika przez osoby trzecie. Istnieje opcja, aby takie ubezpieczenie wykupić już na wypadek zniszczeń spowodowanych złymi warunkami atmosferycznymi, czyli podtopieniami, silnym wiatrem, naporem śniegu, ale i również na wypadek uderzenia pojazdem, czy upadku drzewa. W tym ostatnim przypadku ważne są jednak okoliczności zdarzenia. Mianowicie, jeśli drzewo uderzyło w grobowiec i uległ on zniszczeniu, należy najpierw ustalić, czy wydarzenie to było kwestią losową, spowodowaną wyjątkowo złymi warunkami atmosferycznymi, czy też był to wynik zaniedbania ze strony zarządcy cmentarza, który nie zadbał o to, aby dane drzewo, które mogło stanowić zagrożenie dla ludzi i obiektów, zostało usunięte. Jeśli była to kwestia losowa, pomoże nam oczywiście polisa ubezpieczeniowa. Jeśli jednak było to zaniedbanie ze strony zarządcy, to on ponosi odpowiedzialność za powstałe szkody.

Wróćmy jednak do sytuacji, w której to pomnik naszych bliskich może paść ofiarą wandalizmu. Otóż niestety bardzo często zgłaszane są zniszczenia płyt nagrobnych, połamane krzyże, ławeczki, jak i również skradzione wazony, narożniki grobowca, a nawet rzeźby. Z uwagi na fakt, iż naprawa nagrobka może urosnąć do ogromnych kwot, wykupienie polisy ubezpieczeniowej nagrobka może nie tylko zapewnić nam spokojniejszy sen, ale i również uratować nasze portfele. Polisa nie obejmie wprawdzie kradzieży czy zniszczenia wieńców, zniczy, lub kwiatów, ale biorąc pod uwagę różnicę w kosztach pomiędzy tymi elementami, a integralnymi częściami nagrobka, widzimy jak wiele możemy zyskać dzięki takiemu zabezpieczeniu. W momencie gdy dojdzie do przestępstwa i pomnik naszych bliskich zostanie zniszczony, naszym obowiązkiem jest jak najszybsze powiadomienie o tym fakcie zarówno policji, jak i naszego ubezpieczyciela. Liczy się tutaj czas, gdyż ubezpieczalnie mogą wymagać zgłoszenia takiej szkody nawet do maksymalnie trzech dni. Szacowanie poniesionych strat będzie zależne od kosztów naprawy pomnika, a to jest już złożony proces. Wysokość odszkodowania nie może być wyższe niż suma ubezpieczenia na jaką ubezpieczony został przez nas nagrobek, ale jednocześnie przyznane odszkodowanie musi pokryć koszty naprawy pomnika.

Ubezpieczenie grobowca powoli staje się czymś w pełni typowym, jak ubezpieczenie domu, czy też mieszkania. Nie jest to obowiązkowe, wobec czego każdy z nas ma wciąż wolny wybór, ale jeśli dany pomnik ma dla nas ogromną wartość sentymentalną, finansową, bądź został wykonany w wyjątkowy dla nas sposób i chcemy go uchronić przed wszelkimi szkodami, wykupienie polisy ubezpieczeniowej z pewnością jest dobrym rozwiązaniem. Szeroki wybór ubezpieczeń na rynku może nam ten wybór tylko ułatwić, gdyż sami zadecydujemy czego potrzebujemy najbardziej i na jakie koszta z tym związane nas stać. Bo jak to się zwykle mawia – „przezorny zawsze ubezpieczony”.

O nas