Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Klepsydra oraz tablica nagrobna, jako nieodłączny element informacyjny

Klepsydra oraz tablica nagrobna, jako nieodłączny element informacyjny

Przygotowanie pogrzebu to trudny i niekiedy nawet traumatyczny proces. Niestety nie ma antidotum, które skutecznie ukoi ból człowieka będącego w żałobie, a masa spraw związanych z pochówkiem nie odwlecze się w czasie. Ogrom spraw związanych z pogrzebem leży często na naszych barkach, a okoliczności sprawiają, że musimy zająć się nimi bezpośrednio po odejściu ukochanej osoby. To dramatyczna sytuacja dla człowieka, a nie zawsze można liczyć na czyjąś pomoc. Oprócz przygotowania samej ceremonii, musimy w takim momencie pamiętać też o przygotowaniu odpowiedniej klepsydry, oraz tablicy nagrobnej. Czym one dokładnie są i jaką pełnią funkcję? Podpowiedź znajdziecie w niniejszym artykule.

Przechadzając się po ulicach miast, miasteczek i wiosek często możemy napotkać na okolicznych słupach ogłoszeniowych, bądź gablotach przykościelnych „ogłoszenia” opisujące kto zmarł, kiedy, a także w jakim terminie zostanie odprawione ostatnie pożegnanie. Są to właśnie wyżej wspomniane klepsydry. Pełnią one bardzo prostą funkcję, są to pewnego rodzaju „informatory” o śmierci i pogrzebie danej osoby. Aby taka klepsydra była widoczna i dostępna dla wszystkich, zwykle wywiesza się je właśnie na punktach informacyjnych, lub przy kościele. Na klepsydrach oprócz tych najważniejszych informacji umieszcza się zazwyczaj również wyrazy żalu związane ze śmiercią danej osoby, lub cytaty adekwatne do okoliczności. O przygotowanie takiej klepsydry nie musimy martwić się sami, gdyż w ofercie domów/zakładów pogrzebowych spokojnie znajdziemy także możliwość skorzystania z pomocy aby taka klepsydra mogła zawisnąć na punktach informacyjnych.

Tablica nagrobna choć zawiera w sobie podobne cechy co klepsydra, pełni zupełnie inną rolę. Punktami wspólnymi między jedną a drugą są zapewne dane osobowe zmarłego takie jak imię, nazwisko, data urodzenia oraz śmierci, a także wiek w chwili zgonu. Tablica nagrobna umieszczana jest jednak na nagrobkach, lub mocowana przy trumnie, bądź krzyżu. Wykonywane są zazwyczaj z mosiądzu, co pozwala mieć pewność, że trudne i niesprzyjające warunki atmosferyczne nie narażą takiej tablicy na uszkodzenia, bądź całkowite nawet zniszczenie. W dzisiejszych czasach klienci domów pogrzebowych częściej wybierają opcję z umieszczaniem informacji o zmarłym na nagrobku bezpośrednio, lecz wybór takiej tablicy wcale nie jest gorszym, ani mniej estetycznym rozwiązaniem. Firmy pogrzebowe mają dziś w swej ofercie przepiękne wzory, które zadowolić mogą nawet największego krytyka. Co więcej istnieje także możliwość, aby taką tablicę zaprojektować samemu z pomocą pracownika domu pogrzebowego.

Klepsydra i tablica nagrobna są ważnymi i nieodłącznymi tak naprawdę elementami pożegnania bliskiej nam osoby. To właśnie klepsydra często jako pierwsza informuje nas o śmierci kogoś, kogo znaliśmy, widywaliśmy i nie zdążyliśmy się pożegnać w inny sposób. Tablica nagrobna często jako jedyna stanowi zaś wskazówkę że w tym właśnie miejscu spoczywa bliska bądź znajoma nam osoba. Obie pełnią więc funkcję informacyjną, bez nich nie bylibyśmy często świadomi pewnych rzeczy, a fakt, iż są łatwo dostępne i mogą dotrzeć do każdego podkreśla tylko ich wartość. Abyśmy byli w pełni zadowoleni z efektu, warto zwrócić się o pomoc do zakładu pogrzebowego aby dobrać oba elementy w jak najlepszym guście. Taka pomoc na pewno też zrzuci z naszych barków choć odrobinę ciężaru związanego z przygotowaniem ceremonii pogrzebowej.

O nas