Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Strój na ostatnią drogę – czyli jaki?

Strój na ostatnią drogę – czyli jaki?

Za życia zwracamy ogromną uwagę na swój wygląd, w tym ubiór. Lubimy wyglądać nie tylko schludnie, ale i też atrakcyjnie, a także odpowiednio do konkretnej okazji. Co więcej zwracamy też uwagę na ubiór osób nam nieznanych, których mijamy na ulicy. Nierzadko też można usłyszeć, że to, co na siebie zakładamy wiele o nas mówi. Branża funeralna również boryka się z tymi samymi zagadnieniami w kwestii ubioru, z tą różnicą, iż dotyczą one osoby zmarłej, często nie mającej już żadnego wpływu na wybór stroju, w jakim zostaje pochowana. O ile można o ten aspekt zadbać za życia samemu, nie zrzucając tego obowiązku na barki rodziny, o tyle często na co dzień nie myślimy o takich sprawach i finalnie to właśnie najbliżsi podejmują decyzję w co zostaniemy ubrani po naszej śmierci. I nie jest to wbrew pozorom sprawa błaha i prosta.

Przede wszystkim należy podkreślić, że błędnym myśleniem jest, iż zmarłego można ubrać na jego ostatnią drogę w strój zakupiony w zwykłym odzieżowym sklepie, z jakiego sami korzystamy. Oczywiście nie jest to zabronione i możliwe, że takie przypadki zdarzają się wcale nierzadko, jednak należy pamiętać o jednym - odzież dla zmarłego musi mieć krój, oraz rozmiar, które nie przysporzą nikomu przykrych niespodzianek przed uroczystością pożegnalną. Nikt nie życzyłby sobie, aby bliski nam człowiek przed pochowaniem dostał np. za ciasny garnitur, w który z trudem się mieści. Stroje przeznaczone dla zmarłych są produkowane z reguły w nieco zawyżonej rozmiarówce, aby ciało bez większych problemów mogło zostać w nie ubrane. To samo dotyczy butów, bowiem nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy po śmierci nie pojawi się na stopach obrzmienie, a to wymaga przygotowania odpowiedniego modelu. Obuwie dla zmarłego muszą być miękkie, oraz tak jak w przypadku ubrań, nieco większe niż te, które były używane przez niego w życiu codziennym.

Z uwagi na okoliczność, ubiór dla osoby zmarłej musi być odzwierciedleniem klasyki i elegancji. Mężczyźni zazwyczaj chowani są w garniturach, kobiety zaś w garsonkach. Pomimo, iż ubiór ten musi być schludny, oraz przystosowany do charakteru uroczystości, warto postarać się aby choć w minimalnym stopniu odzwierciedlał on cechy osobowościowe osoby, którą żegnamy. O ile ciężko jest wyobrazić sobie, aby rodzina zmarłego fana hip-hopu pochowała go w bluzie z kapturem, szerokich dresach, oraz adidasach, o tyle można dopasować chociażby kolor garnituru do upodobań zmarłego. Nie musi być to tylko czerń, czy odcień szarości, może być to naprawdę jakakolwiek inna barwa. To samo dotyczy wszelkiego rodzaju dodatków, to rodzina wybiera w czym chce widzieć po raz ostatni bliską osobę. Czy to będzie krawat, mucha, biżuteria, szal, rękawiczki, czy też tylko sam różaniec i modlitewnik, to bliscy zmarłego mają ostatnie słowo w tej kwestii.

Ubiór dla zmarłego jest jak widzimy kwestią, która niesie ze sobą wiele spraw do przemyślenia. Mamy tu na uwadze fakt, iż w tej odzieży żegnamy i widzimy po raz ostatni bliskiego nam człowieka, przez co bardzo ważne jest, aby ta osoba prezentowała się w swej ostatniej drodze po prostu godnie. Zakłady pogrzebowe posiadają w swej ofercie szeroki wybór odzieży pogrzebowej. Co więcej w sytuacji, gdy sami nie potrafimy podjąć decyzji co do wyboru, możemy zgłosić nasze wątpliwości pracownikom domu pogrzebowego i poprosić o fachowe doradztwo. W momencie przeżywania żałoby taka pomoc jest bardzo cenna. Co więcej często działać musimy pod presją czasu, co na pewno nie sprzyja przemyślanym decyzjom. Warto więc zwrócić się do kogoś, kto z tego rodzaju odzieżą ma styczność na co dzień.

O nas