Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Rzeźba nagrobna jako niezwykła ozdoba pomnika

Rzeźba nagrobna jako niezwykła ozdoba pomnika

Dzisiejsza branża kamieniarska zapewnia nam ogromną różnorodność w zakresie wyboru materiału, koloru, oraz kształtu nagrobka. Na specjalne zamówienie klienta możliwe jest stworzenie projektu takiego pomnika od zera, co daje nam pełną swobodę. Coraz większą uwagę zwraca się też jednak na dodatki, które tworzą wraz z pomnikiem spójną całość. Jednym z takich dodatków jest rzeźba. Przechadzając się po cmentarzu łatwo można zauważyć wiele nagrobków z taką właśnie ozdobą i trzeba przyznać, że są to niezwykle piękne i gustowne projekty. Co więcej różnorodność i zmienność pomysłów jest tak szeroka, że nie sposób jest ominąć taki pomnik okiem. Jak taka rzeźba powstaje i co można wyrzeźbić na nagrobku? Rozjaśnimy nieco te zagadnienia.

Rzeźba nagrobkowa to wyraz naszej pamięci wobec osoby, która odeszła, a także szacunku, jaki chcemy jej oddać po śmierci. Co więcej taka oferta cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem. Aby jednak taka rzeźba powstała należy zwrócić się do osoby, która ma duże doświadczenie w tej branży, oraz zdolności manualne. Niezbędna będzie w takim przypadku również wiedza na temat materiału, z jakiego rzeźba miałaby powstać. Kamieniarz, który zajmie się rzeźbieniem musi mieć należytą wiedzę o tym, jak w ciągu całego procesu rzeźbienia zachowywać się będzie kamień, oraz jak zadbać o najmniejsze detale, aby końcowy efekt zadowolił nie tylko klienta, ale i jego samego. Powstanie rzeźby nagrobnej to długi i żmudny proces, który rozpoczyna się od przygotowania projektu graficznego omówionego z klientem. Następnie projekt ten przenoszony jest na kamień, z którego wycina się, lub wykuwa wzór za pomocą specjalnych narzędzi i maszyn. Równie długim procesem jest szlifowanie, które nadaje rzeźbie odpowiednich kształtów i konturów, a po uzyskaniu pożądanych efektów cała rzeźba jest odpowiednio zabezpieczana.

Jakiego wyboru można dokonać w kwestii rzeźby nagrobnej? Otóż najlepszym rozwiązaniem jest kierowanie się własnym gustem, oraz odczuciami co najbardziej uczci pamięć o zmarłym. Przede wszystkim też musi być ona spójna wraz ze stylem pomnika. Tak naprawdę na życzenie klienta zakład kamieniarski jest w stanie odtworzyć nawet twarz, lub całą sylwetkę osoby zmarłej, co stanowi już najwyższy poziom sztuki kamieniarskiej. Bardzo częstymi i cieszącymi się dużą aprobatą rzeźbami są wzory aniołów, kwiatów, krzyży ze zdobieniami, a przede wszystkim figury Pana Jezusa i Maryi. Są to często gotowe już projekty, lecz zakłady kamieniarskie są otwarte na bardziej spersonalizowane wzory, które w bardziej osobisty sposób będą upamiętniać daną osobę.

Rzeźby nagrobne to niezwykle realistyczne ozdoby, które dodają pomnikowi klasy, piękna, ale przede wszystkim osobistego charakteru. Szerokie możliwości w tym zakresie sprawiają, iż coraz więcej klientów przychodzi do zakładów kamieniarskich z gotowym już projektem, bądź prośbą, aby taki projekt wspólnie stworzyć. Osoba będąca profesjonalistą w tym fachu jest w stanie stworzyć niemalże wszystko, co odpowiednio będzie komponować się z nagrobkiem i jednocześnie oddawać pamięć o zmarłym.

O nas