Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Kamerzysta na pogrzebie – nowość czy kontrowersja?

Kamerzysta na pogrzebie – nowość czy kontrowersja?

Filmowanie ważnych dla nas uroczystości to już nie tylko norma, ale i tradycja. Kamerzysta, bądź przynajmniej fotograf towarzyszą nam przede wszystkim na uroczystościach ślubnych, komuniach, a nawet podczas chrztu świętego. Jest to podyktowane faktem, iż chcąc mieć pamiątkę z tych wyjątkowych dni, pragniemy również aby dana taśma, bądź plik fotografii zostały uchwycone w odpowiedni dla danej okazji sposób. Rynek oferuje nam usługi wielu profesjonalistów, przez co raczej nietrudno jest znaleźć odpowiednią osobę, która sfilmowałaby ważną dla nas uroczystość. Jednak zarówno ślub, chrzest, jak i komunia, to uroczystości pełne radości, dające nowy początek danym osobom, przez co obecność kamerzysty jest czymś raczej oczywistym. Inaczej wygląda to jednak w przypadku usługi filmowania pogrzebu, mimo że ta oferta coraz częściej wprowadzana jest w katalog usług domów pogrzebowych. Gdzie tkwi wytłumaczenie takiej sytuacji?

Filmowanie pogrzebu nadal budzi pewne kontrowersje. Pogrzeb w odróżnieniu do powyższych uroczystości jest okraszony smutkiem, żałobą, zakończeniem pewnego etapu w życiu wielu osób, które żegnają bliskiego człowieka. Można usłyszeć opinie, iż obecność pana lub pani z kamerą podczas ostatniego pożegnania wygląda co najmniej niestosownie. Jednak prawda jest też taka, że film z pogrzebu stanowić może piękną pamiątkę z dnia, w którym żegnaliśmy kogoś bliskiego. Taśma może pokazać nam momenty i emocje, których sami nie byliśmy w stanie zauważyć będąc pod wpływem tak silnych emocji. Profesjonalnie nagrany film, zmontowany z odpowiednią oprawą muzyczną, może stanowić pamiątkę, która towarzyszyć będzie nam w rocznicę śmierci bliskiej osoby, rocznicę ślubu, lub w dniu Wszystkich Świętych.

Mimo iż pogrzeb jest uroczystością bardzo smutną i pełną zadumy, profesjonalny kamerzysta musi uwiecznić ten dzień w odpowiedni sposób. Nie wystarczy kupić drogi najnowszy sprzęt, który swą jakością potrafi zadowolić nawet największego sceptyka. Najważniejszym zadaniem, jakie stoi przed kamerzystą to uchwycenie tych najważniejszych chwil w sposób subtelny, wzruszający, przy jednoczesnym zachowaniu wzniosłego charakteru całej uroczystości. Co więcej niezwykle niestosownym i nieprofesjonalnym zachowaniem byłoby sfilmowanie zbyt intymnych szczegółów, skupianie się na rozpaczy rodziny, lub ciągłe rzucanie się w oczy uczestnikom pogrzebu. Aby móc wykonywać taką pracę niezbędne są pewne cechy osobowościowe, mowa tutaj przede wszystkim o empatii i zrozumieniu drugiego człowieka. Dlatego też nie każdy dom pogrzebowy ma w swej ofercie usługę filmowania bądź fotografowania pogrzebu.

Filmowanie pogrzebu nadal budzi różne odczucia, nie każdy patrzy na tę usługę okiem przychylnym, ale jednak można spotkać coraz więcej zwolenników takiego rozwiązania. Film z pogrzebu może stanowić nie tylko pamiątkę dla tych, którzy byli obecni podczas uroczystości pożegnalnej, ale może być on szansą na przeżycie tego dnia po raz pierwszy dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie mogli w niej uczestniczyć. Odpowiednio zmontowany może stanowić cenną pamiątkę, która służyć może nam przez wiele lat i przypominać ostatnią drogę, którą podążaliśmy wspólnie z osobą, której dziś już nie ma śród nas.

O nas