Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

The Green Memory – wyjątkowy wieniec pożegnalny

The Green Memory – wyjątkowy wieniec pożegnalny

Wieńce są nieodłącznym elementem każdego ostatniego pożegnania. Symbolizują one szacunek i wyrazy pamięci kierowane ze strony rodziny, oraz przyjaciół i znajomych dla zmarłego. Dzisiejsza sztuka florystyczna oferuje naprawdę piękne i innowacyjne wzory, które wspaniale komponują się z pomnikiem. Niezależnie jednak od tego, czy są to kwiaty żywe, czy też sztuczne, wszystkie prędzej czy później muszą zostać wyrzucone z uwagi na ich stan. Lecz niedawno powstała nowa myśl łącząca branżę florystyczną i funeralną. Mamy tutaj na myśli wieniec The Green Memory, lub używaną na polskim rynku nazwę tzw. koronę żałobną. Czym jest wspomniany The Green Memory i na czym polega jego fenomen?

Najpierw poruszymy wizualny i techniczny aspekt wieńca. Wyglądem przypomina on tradycyjny wieniec, jaki można spotkać w wielu kwiaciarniach. Składa się on z 16 doniczek z żywymi kwiatami, razem tworzącymi okrąg. Doniczki te przymocowane są do specjalnych prowadnic, co pozwala na zachowanie stabilności całej konstrukcji. A jaką funkcję pełni The Green Memory? Otóż po zakończeniu uroczystości pożegnalnej, członkowie rodziny, przyjaciele lub inni żałobnicy mogą zabrać do domu jedną z 16 doniczek. Ma być to symbol zachowania i pielęgnowania pamięci o osobie, która odeszła. Nie bez znaczenia jest także tutaj kształt, w jaki tworzony jest wieniec. Okrąg symbolizuje jedność i harmonię, a sam wieniec jest oznaką tego, że coś ma swój koniec, ale i początek. Najważniejszą symbolikę jaką niesie ze sobą ten innowacyjny wieniec odczuwamy po dotarciu do domu z uroczystości pogrzebowej. Pielęgnowanie danej rośliny będzie jednocześnie dbaniem o naszą pamięć dla bliskiej nam osoby, dbaniem o wspomnienia i przeszłość, która z biegiem lat potrafi blednąć. Również dla rodziny orgaznizującej pogrzeb podarowanie takiej doniczki jest wyrazem podziękowania dla danej osoby za przybycie na uroczystość.

The Green Memory jest innowacją przyjazną dla środowiska. Stworzony przez hiszpańską firmę Limbo Disseny. S. L. posiada podstawę, która po zakończeniu całej uroczystości ponownie wraca do domu pogrzebowego, aby mogła być wykorzystywana na kolejnych ostatnich pożegnaniach. W odróżnieniu do tradycyjnych wieńców, które z biegiem czasu niszczeją, lub więdną i w konsekwencji lądują na śmietniku, te pozwalają kwiatom zyskać nowe życie. Zabierane do domów przez uczestników pogrzebu mogą zostać posadzone w ogrodzie, na tarasie, lub przystroić okno w sypialni, bądź salonie. To każdy indywidualnie ocenia gdzie znajdzie się najlepsze miejsce dla takiej rośliny. Co więcej taki wieniec można przygotować samodzielnie, gdyż nie wymaga on specjalnych narzędzi, ani większych zdolności florystycznych. Z uwagi na to, że ma on wyjątkowy jednak charakter, warto poszukać gotowych już wieńców, aby mieć całkowitą pewność, że nie wydarzy się żadna niemiła niespodzianka.

The Green Memory raczej rzadko można spotkać w Polsce. Ciężko nawet określić, że ten rodzaj podziękowania i uczczenia pamięci o zmarłym dopiero raczkuje w naszej branży pogrzebowej, gdyż nadal jest to temat odległy w naszej tradycji. Naszym zdaniem jednak jest to piękny gest, który na celu ma pielęgnowanie pamięci o bliskiej nam osobie, a także wyjątkowy symbol zachowania cząstki danej osoby w naszej zwykłej codzienności. Nie ma na to żadnych przesłanek naukowych, ale wierzymy też, że taka pamiątka będzie też swego rodzaju pomocą w radzeniu sobie z tęsknotą i traumą, jaka dotyka człowieka w żałobie. Trzymamy kciuki, aby The Green Memory znalazł swe miejsce również na polskim rynku pogrzebowym.

O nas