Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Wirtualny cmentarz – czyli co to takiego?

Wirtualny cmentarz – czyli co to takiego?

Pandemia, z jaką zmagamy się wszyscy bez wyjątku, odcisnęła duże piętno na naszym życiu. Sytuacja panująca na całym świecie sprawiła, że każdy z nas musiał przeorganizować swoją codzienność i dopasować ją do nieznanej nam dotąd rzeczywistości. Wiele z tych zmian było koniecznych, a jedną z nich było przeniesienie wielu sfer oraz dziedzin życia do Internetu. Nauka zdalna w szkołach i na uczelniach, praca w trybie home office, wizyty lekarskie przeprowadzane przez telefon, nasilenie się zakupów online, a także przeniesienie naszych własnych znajomości na komunikatory internetowe świadczy o tym, że wirtualna rzeczywistość umocniła swą pozycję. Ta sytuacja jak się okazuje, nie obeszła się również bez echa w kontekście branży funeralnej. Wirtualne cmentarze, które będą dziś bohaterem naszego artykułu wprawdzie nie są następstwem pandemii koronawirusa, gdyż w Polsce pojawiły się już kilka lat wcześniej, ale to właśnie w ostatnim czasie rozgłos na ich temat, a także zainteresowanie ich ofertą rośnie coraz bardziej. Czym zatem są wirtualne cmentarze?

Coraz więcej gmin wychodzi swym mieszkańcom z pomocną dłonią, tworząc stronę internetową, która służyć ma jako cmentarz online. Jest to wirtualne odzwierciedlenie miejsca, na którym palimy znicze i odwiedzamy naszych bliskich zmarłych. Witryna taka tworzona z reguły jest przez długie miesiące, bowiem niezbędne jest zebranie jak największej ilości informacji na temat osób, które spoczywają na danym cmentarzu. Aby takie dane były rzetelne, proces gromadzenia ich wymaga dość długiego czasu. Dodatkowo administratorzy takiej strony internetowej dbają o najbardziej aktualne zdjęcie zmarłego, oraz podanie dokładnej daty jego urodzenia oraz śmierci. Każda z pochowanych na danym cmentarzu osób ma tzw. własną podstronę, na której oprócz informacji personalnych, znajdziemy nawet fotografię nagrobka. Co więcej wiele z takich witryn oferuje możliwość zapalenia wirtualnego znicza, lub napisanie modlitwy za zmarłego.

Czemu i komu mają służyć wirtualne cmentarze? Wszystkim, ponieważ korzystać z niego może dosłownie każdy, kto będzie potrafił „poruszać się” po takim portalu. Jeżeli nie pamiętamy gdzie znajduje się grób naszego bliskiego, bez problemu możemy poszukać go na mapie cmentarza dostępnej na witrynie. Jeszcze prostszym sposobem jest wyszukanie danej osoby po wpisaniu imienia i nazwiska, bądź daty urodzenia lub śmierci. Prawdziwą innowacją zaś jest „spacer” po cmentarzu online, jaki możemy odbyć siedząc z kubkiem herbaty we własnym zaciszu domowym. Interaktywna mapa cmentarza jest opracowana z tak ogromną dokładnością, iż można odnieść wrażenie, że osobiście odbywamy tę wędrówkę będąc tam na miejscu.

Oczywiście zdajemy sobie doskonale sprawę z faktu, że internetowy cmentarz nie zastąpi nigdy tego prawdziwego, ale ta oferta skierowana jest głównie do ludzi, którzy z przyczyn odległościowych, zdrowotnych, bądź braku środka komunikacji, nie są w stanie przyjść na cmentarz, aby zapalić znicz i złożyć na grobie bliskiego kwiaty. Ma to wszystko oczywiście wydźwięk symboliczny, gdyż główną ideą powstawania takich witryn jest przede wszystkim pamięć o zmarłych. Wirtualny znicz nie odda ciepła, jakie daje płomień palącego się znicza, a wirtualny spacer nie odda tego spokoju i ciszy, jakie towarzyszą temu miejscu. Jednak sama idea i wykonanie tego projektu zasługuje na duże uznanie, oraz uwagę, gdyż jak się okazuje, w obecnych czasach taka witryna może przynajmniej na chwilę zastąpić nam to, czego przez jakiś czas doświadczyć nie możemy.

O nas