Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Czuwanie nad zmarłym

Czuwanie nad zmarłym

Organizując pogrzeb należy zadbać o wiele szczegółów. Jest to proces wymagający wiele czasu, przemyśleń, oraz staranności, aby całość przełożyła się na piękne i godne pożegnanie bliskiej nam osoby. Ale zanim nastąpi liturgia żałobna, a następnie pochówek, odbywa się tzw. czuwanie nad zmarłym. W tradycji katolickiej pożegnanie zmarłego składa się właśnie z tych trzech części i każda z nich ma swoje własne wyjątkowe znaczenie. Kilka tygodni temu poruszaliśmy kwestię pochówku, a jeszcze wcześniej omawialiśmy różne kwestie dotyczące organizacji ceremonii pożegnalnej. Dziś natomiast aby dopiąć tę klamrę, chcemy skupić się na tradycji, od której tak naprawdę zaczyna się pożegnanie bliskiej nam osoby, czyli czuwaniu.

Wedle tradycji katolickiej wspólna modlitwa odmawiana przez rodzinę zmarłego nad jego ciałem, przed liturgią i pochówkiem, ma ułatwić mu drogę do życia wiecznego. W naszej wierze tradycyjną modlitwą odmawianą w takich właśnie okolicznościach jest Różaniec. Z drugiej strony niewątpliwie wspólne czuwanie i modlitwa nad zmarłym koi cierpienie żałobników. Aby móc przeżyć tę chwilę niezbędne jest miejsce, w którym takie czuwanie mogłoby odbyć się w spokoju i ciszy. Z uwagi na to, że organizacja takiej modlitwy raczej nie jest już praktykowana w domu zmarłego, pojawia się konieczność znalezienia innej przestrzeni, która zapewni nam intymną atmosferę na czas czuwania. Jednym z takich miejsc może być przykościelna kaplica. Jest to rozwiązanie, z którego rodziny zmarłego korzystają bardzo często, a które jednocześnie są z reguły bez problemu dostępne. Różaniec w intencji osoby zmarłej jest jednak modlitwą długą, przez co nie zawsze jednak kaplica przykościelna może zostać udostępniona żałobnikom.

Jeśli nie kaplica, ani tym bardziej dom, to gdzie można w rodzinnej atmosferze pomodlić się nad ciałem zmarłego? Z pomocą wychodzą nam domy pogrzebowe, które oferują rodzinom zmarłych specjalnie przeznaczone do czuwania nad zmarłym pomieszczenie, tzw. salę pożegnań. Jaki jest największy wachlarz zalet takiego rozwiązania? Przede wszystkim intymna atmosfera, którą tworzy rodzina oraz przyjaciele zmarłego. O czuwaniu orgaznizowanym w domu pogrzebowym informowani są tylko ci, którzy byli najbliżej związani ze zmarłym, co pozwala na przeżycie wspólnej modlitwy tylko wśród najbliższej rodziny. Ponadto w odróżnieniu od kaplicy sale pożegnań ogrzewane są w porze jesienno – zimowej, a klimatyzowane w okresie letnim. Dodatkowo są to z reguły sale duże, mogące pomieścić dużą ilość żałobników, co pomaga uniknąć tłoku, oraz niepotrzebnych emocji w tak wyjątkowej chwili.

Modlitwa nad ciałem zmarłego przy otwartej trumnie jest nieodzowną częścią pożegnania bliskiej nam osoby. Bardzo ważne jest, aby przed przystąpieniem do tej ostatniej drogi, rodzina zmarłego zjednoczyła się i wspólnie pomodliła o spokój jego duszy. Taką możliwość dają nam dziś domy pogrzebowe, które udostępniają nam specjalne sale pożegnań. Aby dać pełen komfort żałobnikom możliwa jest aranżacja pomieszczenia wedle uznania rodziny. Nie stoi na przeszkodzie zmiana układu miejsc dla żegnających, ozdobienie sali kwiatami czy też fotografiami zmarłego. Ostatnie spotkanie ze zmarłym powinno odbyć się w miejscu cichym, odseparowanym od wszelkich zakłóceń, dającym możliwość skupienia się i przeżycia tej chwili w intymnej rodzinnej atmosferze. Warto więc zdecydować się na salę pożegnań, gdyż jest to specjalna przestrzeń przeznaczona tylko na tę wyjątkową i tak bardzo ważną chwilę.

O nas