Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Donacja, czyli ciało przekazane medycynie

Donacja, czyli ciało przekazane medycynie

W zeszłotygodniowym artykule poruszyliśmy kwestię miejsca pochówku ciała zmarłego. Przedstawiliśmy jak w świetle prawa wyglądają możliwości, z których możemy skorzystać, oraz jakie zmiany zaszły w światopoglądzie społeczeństwa na przestrzeni lat. Dziś natomiast chcielibyśmy poniekąd „przeciągnąć” jeszcze ten temat, podchodząc do niego z nieco innej jeszcze perspektywy. Za życia możemy zadecydować gdzie i jak zostaniemy pochowani, sami możemy nawet „zaprojektować” swój pogrzeb, zadbać o najmniejsze dodatki. A dziś jeszcze chcemy poruszyć kwestię decyzji, co stanie się z naszym ciałem po śmierci w ogóle. I nie mamy tu na myśli tego, czy naszą wolą będzie kremacja, czy też pochówek w trumnie, lecz to, czy nasze ciało zostanie przekazane do badań i praktyk medycznych. Krótko mówiąc, czy naszą wolą będzie przystąpienie do Programu Świadomej Donacji.

Nie jest to łatwa decyzja. Wymaga ona czasu, dojrzałego spojrzenia na problem i stuprocentowej pewności co do swego wyboru. Ciężar takiej decyzji leży też częściowo na rodzinie potencjalnego donatora, gdyż to na jej barkach spoczywa później obowiązek powiadomienia odpowiednich osób o zgonie i możliwości przejęcia ciała. Zdarzają się sytuacje, w których pomimo złożonej deklaracji, rodzina nie wyraża jednak zgody na przekazanie zwłok uczelni, gdyż ciężar związany z tym faktem jest dla niej za duży. Są to bardzo trudne sytuacje, zarówno dla rodziny zmarłego, jak i instytucji, która została wskazana w oświadczeniu. Przed złożeniem deklaracji potencjalny donator proszony jest o rozmowę z przedstawicielem prowadzonego przez uczelnię programu. Podczas tej rozmowy przekazywane są informacje o całej procedurze wstępnej, co będzie się działo z ciałem przez cały okres praktyk medycznych, oraz o tym jak po latach badań ciało zostanie pochowane.

W dobie pandemii przystąpienie do Programu Świadomej Donacji, które samo w sobie nie jest zbyt powszechne, zostało nieco ograniczone. Ale nawet pomijając teraźniejszość, już wcześniej brakowało kampanii reklamowych, lub nawet samej debaty dotyczącej donacji. Jeżeli już ktoś kiedyś słyszał o możliwości przekazania swego ciała po śmierci danemu uniwersytetowi, to i tak brakowało powszechnej wiedzy jak i gdzie przekazać taki akt woli. Nie jest to skomplikowana procedura, jak już wspomnieliśmy o wszystkich szczegółach zazwyczaj dowiadujemy się podczas rozmowy z przedstawicielem uczelni. Wystarczy jedynie wypełnić oświadczenie jakim posługuje się dana uczelnia, oraz potwierdzić ten dokument u notariusza. Następnym krokiem jest przekazanie wypełnionej deklaracji do władz uniwersytetu. Po śmierci, to uczelnia koordynuje odbiór ciała, przewiezienie go, a po latach praktyk medycznych to na jej barkach również spoczywa organizacja pogrzebu.

Kto może przystąpić do Programu Świadomej Donacji? Każdy, kto wyrazi taką wolę. Niektóre uczelnie zastrzegają sobie, aby były to osoby, które nie przeszły w przeszłości skomplikowanych zabiegów chirurgicznych mocno zmieniających integralność tkanki wewnętrznej. Zazwyczaj do programu zgłaszają się osoby starsze, choć nie jest to regułą, które w jakiś sposób chcą przyczynić się do rozwoju młodych ludzi, mających ratować innym życie. Będziemy to podkreślać, złożenie takiej woli jest ogromnie trudną decyzją, z jaką zazwyczaj musi poradzić sobie także rodzina potencjalnego donatora. Ale jak podkreślają sami studenci pracujący na zwłokach darczyńców, taki gest jest aktem odwagi i ogromnego poświęcenia. Poświęcenia, za które w przyszłości każdy z adeptów medycyny będzie chciał oddać to dobro komuś innemu w postaci uratowania zdrowia, bądź życia.

O nas