Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Zakład kamieniarski - rola w branży pogrzebowej

Zakład kamieniarski - rola w branży pogrzebowej

W chwili, gdy umiera człowiek, zaangażowanych w jego pochówek jest wiele instytucji, oraz firm z konkretnych branż. To długi i żmudny proces jak na tak trudny dla rodziny zmarłego czas, tym bardziej, że wszystkim zależy na tym, aby pochówek był nie tylko piękny i godny, ale by wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Jedną z gałęzi składających się na pochówek jest branża kamieniarska. Zakłady zajmujące się tworzeniem nagrobków są jednym z najważniejszym elementów w całym procesie przygotowania ostatniego pożegnania. Nagrobek jednak jest o tyle wyjątkowym aspektem, gdyż ma on „służyć” przez lata. Wybór odpowiedniego pomnika więc nie jest wcale kwestią, którą można przygotować ot tak.

Dominującym materiałem jaki jest wykorzystywany do tworzenia nagrobków, jest kamień naturalny. Jest to materiał klasyczny, prezentujący się bardzo estetycznie, co sprawia, iż cieszy się on cały czas dużą popularnością. Dodatkowo trzeba też tutaj podkreślić, że kamień naturalny cieszy się również opinią jednego z najtrwalszych i wytrzymałych materiałów wykorzystywanych w architekturze czy budownictwie, a do tego ceny w jego zakresie nie są zbyt wygórowane, zatem popyt na ten właśnie materiał jest w pełni wytłumaczalny. Coraz częściej też możemy spotkać się z ofertami, które dotyczą wykorzystania produktów syntetycznych, lub półsyntetycznych. Są one tańsze i łatwiejsze w obróbce, co sprawia, że zarówno zakład kamieniarski, jak i klient czerpią korzyści z takiego wyboru.

Tworzenie nagrobków i pomników to długi i żmudny proces. Najpierw tworzony jest dokładny projekt, według którego ma przebiegać produkcja nagrobka. Projekt ten musi oczywiście też przedstawiać dokładny wymiar, oraz obraz wizualny nagrobka, po czym ruszają prace produkcyjne. Klient może skorzystać z oferty obejmującej szablonowe już modele, ale coraz częściej nagrobek projektowany jest od podstaw na papierze wraz z pracownikami zakładu kamieniarskiego. Stworzenie takiego nagrobka jednak wiąże się ze znacznie dłuższym czasem oczekiwania, który może opiewać nawet na miesiąc. Dodatkowo klient może zażyczyć sobie różnego rodzaju dodatki, które dodają nagrobkowi piękna i subtelności, takie jak figurki anioła, serca lub książki. Ostatnim etapem jest oczywiście montaż nagrobka, na czym kończy się tutaj rola kamieniarza. Bardzo cennym „dodatkiem” do całej usługi jest także fachowe doradztwo jak dbać o pomnik, aby możliwie jak najdłużej utrzymać go w dobrym i zadbanym stanie.

Profesjonalny kamieniarz nie może być osobą z przypadku. Ten zawód wymaga osób dokładnych, cierpliwych, dbających o każdy detal, starannych, a także ukierunkowanych na dobro i zadowolenie klienta. Nie można też zapomnieć, że osoba o takiej profesji musi również posiadać poczucie dobrego smaku, gdyż praca nad nagrobkiem opiera się w dużej mierze na efektach wizualnych. Uczciwy kamieniarz musi również dbać o jakość kamieni, kontrolować ich stan i używać tylko tych, które spełniają wymagane standardy. To ciężkie i mozolne rzemiosło, okraszone dość trudnymi warunkami, w jakich produkowany jest nagrobek. Kamieniarz, który wykonuje pracę z sercem i oddaniem nie jest nastawiony tylko na zarobek, ale wie on, że za swoją ciężką pracę czeka go jeszcze satysfakcja klienta, który żegna kogoś bliskiego. A uśmiech osoby przeżywającej żałobę to ogromna nagroda za wykonany trud.

O nas