Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Ławka pamięci - co to takiego?

Ławka pamięci - co to takiego?

Ławki pamięci – czy czytając te słowa, przychodzi nam do głowy jakieś skojarzenie? Zdajemy sobie sprawę, iż może sprawić to nie lada kłopot, gdyż w Polsce ten sposób upamiętniania bliskiej nam osoby jest w zasadzie nieznany i niepraktykowany. Ławki pamięci można jednak spotkać niemalże na całym świecie jednak najczęściej w Wielkiej Brytanii, gdzie ten rodzaj uczczenia pamięci o danej osobie, której nie ma już wśród nas, jest niezwykle popularny. Oczywiście w Polsce można spotkać chociażby pomnik Williama Lindleya w Warszawie, lub pomnik Jana Karskiego w Kielcach, gdzie motywem przewodnim jest właśnie ławka. Ale nie są to do końca przykłady, które odzwierciedlają główny zamysł naszego artykułu. I mimo, iż w Polsce ławki pamięci nie są ani naszą tradycją, ani nawet „nowością” jaka przełamuje te tradycje, to chcemy ten temat poruszyć, aby zaznaczyć jak pięknym gestem mogą one być.

Czym zatem w ogóle są ławki pamięci? Otóż pełnią one formę pomnika ku czci pamięci bliskiej nam osoby. Pomnika, który nie wzbudza w nas poczucia patosu, przenikliwego smutku i żałobnego klimatu, ale który ma wzniecić w nas wspomnienia o osobie, za którą tęsknimy, przywołać obrazy, które wywoływały niegdyś uśmiech na naszej twarzy. Ławki są stawiane z reguły w miejscach, które za życia były ważne dla danej osoby, w miejscach, które często były przez nią odwiedzane i w których czuła się swobodnie. Jest to pewnego rodzaju podkreślenie, że dany kawałek wybrzeża, punkt na szlaku górskim, zaciszne miejsce w parku i wiele innych, to było to konkretne miejsce, które wyryło się szczególnym sentymentem w sercu osoby, która odeszła. Aby „zatrzymać” ten skrawek na ziemi dla tej jedynej osoby, rodzina zmarłego często decyduje się na zakup takiej właśnie ławki pamięci. Taki prywatny pomnik odwiedzany jest właśnie przez rodzinę, ale i też przyjaciół oraz znajomych zmarłego, aby wspólnie móc tę osobę powspominać, przywołać zabawne sytuacje i poczuć w jakiś sposób obecność tej osoby.

Brytyjskie domy pogrzebowe mają w swojej ofercie ławki pamięci, co jest w zasadzie normą w tamtejszej branży pogrzebowej. Oprócz wybrania konkretnego modelu i tekstu, który ma wspominać bliską nam osobę, bardzo ważne jest też wskazanie miejsca, w którym taka ławka miałaby powstać. Z uwagi na to, iż najczęściej są to miejsca publiczne, bardzo często niezbędne jest wcześniejsze uzyskanie pozwolenia, aby taka ławka mogła pojawić się we wskazanej lokalizacji. Niektóre rady zarządzające danym terenem same opłacają tego typu pomnik, jednak wtedy każda niezbędna ingerencja w naprawę i konserwację ławki musi być wcześniej konsultowana przez rodzinę właśnie z osobami, które prawnie odpowiadają za konkretny teren. Zdarza się jednak również, że rodzina zażyczy sobie, aby taka ławeczka powstała w rodzinnym ogrodzie, co wcale nie jest rzadkością. Wybór ten zawsze należy w pełni do rodziny.

W Polsce ławki pamięci nie są spotykane, taki sposób upamiętnienia bliskiej nam osoby jest w naszej kulturze w zasadzie obcy. Przybliżyliśmy jednak ten temat, ponieważ czujemy ogromne wzruszenie widząc jak pięknym oddaniem szacunku i miłości może być tak skromny gest. Jest to nie tylko wspomnienie kogoś, za kim tęsknimy, ale też „uwiecznienie” śladów, jakimi ta osoba niegdyś podążała, miejsc, którymi ta osoba żyła i w których była obecna. Chyba nie ma piękniejszego, a zarazem tak skromnego i intymnego gestu, który sprawia, że pamięć o danej osobie ciągle jest wśród nas.

Zdjęcie ze strony findabench.com

O nas