Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

50 lat firmy MELEX

50 lat firmy MELEX

Dzisiejszy artykuł chcielibyśmy poświęcić jednej z firm, która już od blisko 10 lat jest naszym stałym partnerem i która właśnie w tym roku obchodzi wyjątkowy jubileusz. Mowa tutaj o firmie Melex Spółka z. o. o., która specjalizuje się między innymi w produkcji elektrycznych karawanów pogrzebowych. W tym roku Melex obchodzi 50-lecie swojej działalności, co uważamy za wyjątkowe, niepowtarzalne i godne uznania wydarzenie. Przybliżmy więc zatem naszym Czytelnikom historię tego miejsca.

Firma MELEX Sp. z o.o. z siedzibą w Mielcu to znany na całym świecie producent pojazdów elektrycznych. Produkowane przez 50 lat meleksy zdążyły zyskać na tyle dużą popularność, że nazwa stała się synonimem produktu w całym segmencie rynku pojazdów elektrycznych. MELEX można spotkać pod niemal każdą szerokością geograficzną, nawet w tak egzotycznych miejscach jak Papua - Nowa Gwinea czy Gwadelupa. Jeździli nim Ojciec Św. Jan Paweł II, papież Franciszek, a także znane osoby ze świata polityki, sportu, sztuki i biznesu jak prezydent Donald Trump, kanclerz Angela Merkel, legenda piłki nożnej Diego Maradona, Robert Lewandowski, Robert Kubica, Giorgio Armani czy popularna aktorka amerykańska Sharon Stone.

Bogata tradycja, historia i doświadczenie firmy MELEX zaowocowały uznaniem klientów oraz licznymi nagrodami i wyróżnieniami jak Diamenty Forbesa, Qltowa Marka, TERAZ POLSKA czy Gospodarcza Nagroda Prezydenta RP w kategorii Międzynarodowy Sukces. MELEX Sp. z o.o. to w stu procentach polska firma, której głównym atutem jest „customizing”. Każdy model dostosowujemy do indywidualnych wymagań klienta. Marka MELEX jest synonimem produktów najwyższej jakości oraz nowoczesnych rozwiązań technologicznych, co potwierdzają certyfikaty ISO 9001 oraz ISO 14001. Pojazdy MELEX posiadają europejską homologację w kategorii L7e, która pozwala na poruszanie się po drogach publicznych. W Polsce obowiązuje przepis o pojazdach wolnobieżnych, w przypadku większości produkowanych przez MELEX modeli nie ma obowiązku rejestracji. Firma stawia na rozwój, dlatego też rozbudowuje sieć dealerów na całym świecie i co rusz wprowadza do produkcji seryjnej nowe modele.

MELEX to wszechstronny producent pojazdów elektrycznych, posiadający w ofercie ponad 100 różnych modeli, które można wykorzystywać z powodzeniem w niemal wszystkich branżach. Mogą przewozić od 4-ch do 8-miu osób i ładunki od 250 do 1 250 kg. Korzystają z nich hotele i ośrodki SPA, restauracje, firmy turystyczne, kwatery agroturystyczne, zakłady przemysłowe, centra logistyczne, supermarkety, lotniska, dworce kolejowe i autobusowe, szpitale, sanatoria, obiekty sportowe i rekreacyjne, stadiony, pola golfowe, policja, służby miejskie, branża komunalna, samorządy, placówki pocztowe, szkoły, przedszkola, żłobki, ogrody zoologiczne i botaniczne, a także rolnicy czy leśnicy. Nasze pojazdy bardzo dobrze sprawdzają się również w zamkniętych dla ruchu strefach jak miejskie starówki, parki i rezerwaty przyrody czy przy obsłudze cmentarzy.

W 2009 roku zadebiutowała seria pojazdów o nazwie N.CAR (3XX). Szereg nowych rozwiązań technicznych jak wielowahaczowe zawieszenie poprawiające komfort jazdy, bezobsługowy silnik prądu zmiennego, komputer pokładowy, gdzie na jednym wyświetlaczu można śledzić informacje jak stan rozładowania baterii, prędkość, pokonany dystans i dystans do pokonania oraz nowoczesna stylistyka sprawiły, że modele z tej serii bardzo szybko zyskały uznanie wśród klientów. Przyczyniło się to w znacznym stopniu do rozszerzenia dostępnej gamy pojazdów. W 2015 zaprezentowano pierwsze modele kolejnej linii N.CLASSIC (4XX) z udoskonaloną konstrukcją, nawiązujące wyglądem do pierwszych produkowanych przez MELEX pojazdów. Najnowsze modele marki MELEX to Face Lifting z kontenerem do wywożenia odpadów jako odpowiedź na zapotrzebowanie samorządów i służb komunalnych. Pojazd jest wyposażony w wywrotkę, którą można opróżnić wprost do standardowego kontenera na odpady. Kolejne nowe zastosowanie wprowadzone do szerokiej oferty pojazdów elektrycznych MELEX to mobilny system hydroforowy, który można zamontować w długich modelach z linii N.CAR. System składa się z kilku elementów, m.in. zbiornika na ciecz o pojemności 500 litrów, pompy wodnej 12V oraz akcesoriów do podlewania, mycia czy dezynfekcji. System Plexiglass powstał z myślą o tym, by zapewnić ochronę pasażerów w związku z globalną sytuacją #covid19. Za każdym rzędem, jak również pomiędzy każdym miejscem siedzącym w pojeździe, zamontowana jest kurtyna z przezroczystego tworzywa.

Aktualnie trwają prace nad modelem N.TRUCK, modułowym pojazdem o napędzie elektrycznym o DMC 3.5 tony, służącym do transportu na obszarach miejskich i przemysłowych. We wrześniu 2021 roku firma MELEX obchodzi 50-lecie działalności. W związku z jubileuszem stworzyliśmy model N.50, który dzięki modułowej budowie można zastosować w jeszcze większej ilości branży niż dotychczasowe modele. W chwili obecnej trwa proces industrializacji oraz testy związane z homologacją. Produkcja seryjna i sprzedaż nowych linii MELEX rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Produkcja pierwszych modeli dla branży pogrzebowej rozpoczęła się w latach 90-tych. Początkowo był to model z czarnym daszkiem z materiału obszytego frędzlami, z dość kanciastą karoserią, o bardzo prostej konstrukcji. Jego główną zaletą było to, że był cichy i mieścił się w ciasnych alejkach większych cmentarzy, a żałobnicy idący w kondukcie nie musieli wdychać szkodliwych spalin. Po sprzedaży komunikujemy się z użytkownikami karawanów i zbieramy uwagi odnośnie produktu. Branża funeralna jest bardzo wymagająca. Równie ważny co walory użytkowe i obsługa pojazdu, jest jego design. Na początku lat 2000 wprowadzono do oferty model o bardziej opływowym kształcie, szybą szklaną z wycieraczką i spryskiwaczem oraz daszkiem z tworzywa sztucznego. W pulpicie pojawił się przycisk żółw/zając, czyli wolny/szybki bieg. Podczas ceremonii można było zablokować dla bezpieczeństwa poruszanie się z większą prędkością. Jeśli chodzi o obsługę techniczną karawanu, w znacznym stopniu ułatwił ją bezszczotkowy, bezobsługowy silnik prądu przemiennego i system uzupełniania wody w bateriach, dzięki czemu uzupełnianie elektrolitu stało się proste. Bardzo ważne było zabezpieczenie kierowcy i pasażera przed trudnymi warunkami atmosferycznymi jak deszcz, śnieg czy wiatr. W tym celu został stworzony zapinany na pojeździe, w razie potrzeby szybko demontowany w prosty sposób pokrowiec z przezroczystymi ściankami. W 2009 roku w ofercie MELEX pojawiły się pierwsze modele z linii N.CAR. Wkrótce potem powstał nowy model oznaczony symbolem 379, który występuje w dwóch wersjach: z drzwiami i ogrzewaniem typu WEBASTO lub/i szybą przednią ogrzewaną lub bez drzwi. Z boku modelu znajdują się specjalne schowki, gdzie można schować liny czy znicze. Na bocznym uchwycie można dowolnie powiesić haki na wieńce w zależności od ich rozmiaru. W modelu zastosowano prostownik pokładowy, dzięki czemu ładowanie baterii może się odbywać prosto z dowolnego gniazdka elektrycznego. Wielowahaczowe zawieszenie tłumi nierówności, co poprawia w znaczący sposób komfort pracy kierującego pojazdem. Design modelu został opracowany przy współpracy z profesjonalną firmą projektową, dzięki czemu model jest przykuwającą wzrok wizytówką nowoczesnej firmy. W 2015 powstały pierwsze modele z linii N.CLASSIC, a wśród nich model 469, kolejny propozycja karawanu MELEX. Dzięki zastosowanym okrągłym reflektorom z jednej strony stylistyka linii nawiązuje do tradycji i pierwszych modeli marki MELEX, z drugiej podkreśla nowoczesny i uniwersalny charakter modelu. Pod daszkiem zastosowano uchwyty do zamocowania krzyża, a na daszku barierki zabezpieczające wiązanki i wykładzinę antypoślizgową. Uczestnicy ceremonii nie muszą nieść ciężkich wieńców. W 2019 roku wprowadzono nowe rozwiązanie, a mianowicie wysuwaną elektryczną platformę na trumnę. To praktyczne rozwiązanie w znaczny sposób ułatwia pracę.

50- lecie działalności firmy to jubileusz, o którym marzy każdy przedsiębiorca. Aby przeżyć tak wspaniały moment potrzeba nie tylko świetnych specjalistów, oraz głowy pełnej pomysłów, ale przede wszystkim niezbędne jest tutaj samozaparcie i ciężka praca, a także szczerość w swej działalności. Życzymy każdej osobie, każdej firmie z którymi mamy zaszczyt współpracować, aby miała to szczęście za kilka, kilkanaście, lub kilkadziesiąt lat świętować taki właśnie jubileusz.

Firmie Melex składamy wyrazy naszego szacunku oraz życzymy dalszych sukcesów na kolejne lata. Cieszymy się, że Pożegnaj.pl może być świadkiem, a poniekąd też i cichym uczestnikiem tak pięknych historii.

O nas