Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Pandemia koronawirusa a uroczystości pogrzebowe

Pandemia koronawirusa a uroczystości pogrzebowe

W Polsce z powodu koronawirusa zmarło dotychczas 6 osób. Strach z pewnością będzie uczuciem przeważającym w najbliższym czasie na pogrzebach ofiar pandemii, ale i nie tylko. Zarówno władze, jak i kościół wytyczają restrykcyjne stanowiska w tym temacie.

Przede wszystkim, zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób dotyczy również pogrzebów. W tą liczbę wlicza się też księdza i pracowników firmy pogrzebowej. Rzecz jasna, osoby odbywające kwarantannę nie mogą brać udziału w uroczystościach. Pogrzeby mają być odprawiane tylko na cmentarzach, w ograniczeniu do jednej stacji przy grobie. Msze żałobne mają być przekładane lub odprawiane bez udziału wiernych.

Konferencja Episkopatu Polski oddaje wytyczanie szczegółowych zaleceń na terenie poszczególnych diecezji biskupom diecezjalnym, którzy muszą brać pod uwagę obowiązujące przepisy sanitarne. Główny Inspektorat Sanitarny natomiast podaje dokładne wytyczne postępowania ze zmarłymi na COVID-19: zabronione jest dotykanie zwłok poza czynnościami niezbędnymi do złożenia w trumnie, zwłoki należy obmyć płynem dezynfekcyjnym, pomieszczenie, w którym osoba zmarła przebywała, oraz wszystkie przedmioty, z którymi była w styczności, jak też środek transportu, którym zwłoki były przewożone, poddaje się odkażaniu. Środki transportu przewożące osoby zmarłe dezynfekuje się preparatami bakteriobójczymi, wirusobójczymi i grzybobójczymi - zabrania się natomiast zewnętrznego mycia takich środków transportu w przypadkowych miejscach i prowizorycznych myjniach.

O nas