Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Czy lasy mogą stać się cmentarzami przyszłości?

Czy lasy mogą stać się cmentarzami przyszłości?

Pewna hiszpańska firma jest przekonana, że tak i idąc w tym kierunku, wprowadziła na rynek bio-urny. Rzecz polega na tym, że prochy zmarłego umieszczane są w inkubatorze wraz z nasionkiem drzewa, które jest w ten sposób zasilane i kiełkując, pozwala niejako „odtworzyć” na nowo cykl życia.

Taka urna posiada w sobie elektroniczne czujniki wilgoci i temperatury, sterowane zdalnie za pomocą aplikacji przez swego opiekuna. Daje to niemalże pewność powodzenia, ponadto przewidziane jest nawet wybranie dowolnego drzewa! Cena również nie zwala z nóg – koszt inkubatora to około 500 euro, czyli mniej, niż organizacja pogrzebu z całą jego otoczką.

Rozwiązanie takie z pewnością ucieszy współczesnych romantyków, którzy mogą wyobrazić sobie wizję odrodzenia się jako piękne, ulubione drzewo. Ale czy ekolodzy będą równie usatysfakcjonowani? Urna jest co prawda biodegradowalna, lecz czy elektronika w niej zawarta również jest tak ekologiczna? Prędko się o tym jednak nie przekonamy, ponieważ prawo polskie nie jest w tej kwestii jeszcze uregulowane. Z całą stanowczością jednak jest to pewna, całkiem realna wizja przyszłości.

O nas