Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Opłaty za miejsca na cmentarzu

Opłaty za miejsca na cmentarzu

Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych wprowadza konieczność Konieczność opłacania miejsca pod groby wynika z . Mało kto jest jednak świadomy, że za groby bliskich trzeba płacić - to tzw. przedłużenie dzierżawy miejsc grzebalnych na kolejne 20 lat.

Opłata dotyczy jednak tylko grobu ziemnego. - Jest to taki grób, w którym trumna spoczywa w ziemi, jest przysypana ziemią. Postawienie na nim nagrobku nie uczyniło z niego grobu murowanego - to ważne, bo często jest to mylone - wyjaśnia Ryszard Rachwalski, współwłaściciel spółki Memento, która jest zarządcą Cmentarza Komunalnego w Krośnie. Z kolei grób murowany to: - Betonowa nisza, do której wkłada się trumnę. Może być w dole, a może być nad powierzchnią ziemi - tłumaczy.

Potocznie taki grób zwany jest katakumbą. - To błędna nazwa, bo katakumby to były we Włoszech. To wydrążona nisza w skale, do której wsuwa się trumnę i zakłada drzwiami. Nasze groby murowane to wybrana ziemia, wybetonowana nisza na trumnę.

Za grób murowany nie trzeba uiszczać opłaty. - Na niego otrzymuje się pozwolenie na budowę, uiszcza się opłatę jednorazową, dużo wyższą. W ten sposób miejsce na cmentarzu się kupuje - dodaje Ryszard Rachwalski. Grób ziemny objęty jest natomiast 20-letnią dzierżawą. Miejsce złożenia zwłok jest tylko wynajmowane.

O nas