Opłaty za miejsca na cmentarzu
Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych wprowadza konieczność Konieczność opłacania miejsca pod groby wynika z . Mało kto jest jednak świadomy, że za groby bliskich trzeba płacić - to tzw. przedłużenie dzierżawy miejsc grzebalnych na kolejne 20 lat.
Opłata dotyczy jednak tylko grobu ziemnego. - Jest to taki grób, w którym trumna spoczywa w ziemi, jest przysypana ziemią. Postawienie na nim nagrobku nie uczyniło z niego grobu murowanego - to ważne, bo często jest to mylone - wyjaśnia Ryszard Rachwalski, współwłaściciel spółki Memento, która jest zarządcą Cmentarza Komunalnego w Krośnie. Z kolei grób murowany to: - Betonowa nisza, do której wkłada się trumnę. Może być w dole, a może być nad powierzchnią ziemi - tłumaczy.
Potocznie taki grób zwany jest katakumbą. - To błędna nazwa, bo katakumby to były we Włoszech. To wydrążona nisza w skale, do której wsuwa się trumnę i zakłada drzwiami. Nasze groby murowane to wybrana ziemia, wybetonowana nisza na trumnę.
Za grób murowany nie trzeba uiszczać opłaty. - Na niego otrzymuje się pozwolenie na budowę, uiszcza się opłatę jednorazową, dużo wyższą. W ten sposób miejsce na cmentarzu się kupuje - dodaje Ryszard Rachwalski. Grób ziemny objęty jest natomiast 20-letnią dzierżawą. Miejsce złożenia zwłok jest tylko wynajmowane.
Pozostałe artykuły:
- - NECROEXPO 2024: Nowości z Branży Pogrzebowej na Targach Kielce
- - NECROEXPO wspólnym sukcesem całej branży
- - NECROEXPO - PODSUMOWANIE
- - NECROEXPO 2022 - podsumowanie drugiego dnia
- - NECROEXPO 2022 - Dzień pierwszy podsumowanie
- - NECROEXPO 2022 jedynymi targami funeralnymi w Polsce
- - Urny, nagrobki, karawany oraz nowe technologie w branży na NECROEXPO 2022!
- - Szkolenia i prelekcje na NECROEXPO 2022
- - Karawany, urny, nagrobki, ale też cyfryzacja i nowe technologie - NECROEXPO 2022 już 3-5 czerwca w Targach Kielce
- - Uczestnictwo w ostatnim pożegnaniu on-line? Teraz to możliwe!