Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Design i sztuka w jednym - urny wyjątkowe

Design i sztuka w jednym - urny wyjątkowe

porzucili pracę w dla innych firm i biur architektonicznych, aby zacząć samodzielnie projektować urny, trumny i nagrobki. Aeon Form to trójmiejska firma, która  zdobywa coraz większe uznanie i szacunek w branży kreatywnej.

Podczas stażu w austriackim biurze architektonicznym Pan Dominik Sędzicki otrzymał zlecenie zaprojektowania nagrobka, i wtedy coś go tknęło. Gdy wrócił do Polski, razem z Robertem Kowalczykiem i Aleksandrem Bielawskim zaczęli analizować trendy, nowoczesność i jakość na polskim rynku pogrzebowym. Wnioski nie były zbyt pozytywne.

- Na polskim rynku pogrzebowym brakuje oferty profesjonalnego projektowania nagrobków i przestrzeni cmentarnej. Panuje za to chaos estetyczny - przedstawia jednemu z portali informacyjnych Robert Kowalczyk.

- Niby każdy kamieniarz deklaruje, że zaprojektuje nam wymarzony nagrobek, a tak naprawdę zazwyczaj ściąga z Chin gotowe elementy albo powiela formy, które produkuje od lat. Podobnie wygląda temat trumien i urn. Dostępne modele różnią się zazwyczaj jedynie odcieniem drewna, lakieru lub okuciami. Niemal brak w ofercie modeli, które podążają z trendami projektowymi.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu było inaczej. Nad estetyką grobu czuwał projektant, który swoje prace sygnował nazwiskiem zostawianym na nagrobku. Wystarczy się przejść po starym cmentarzu, żeby się o tym przekonać.

Młodzi trójmiejscy architekci postawili sobie ambitne zadanie: przywrócić dawny blask tej branży. Dlatego założyli firmę Aeon Form. Korzystając z wiedzy o najnowszych trendach we współczesnym projektowaniu użytkowym, chcą nadawać oryginalny kształt trumnom, urnom i nagrobkom, czyli podstawowym symbolom pamięci po naszych bliskich.

Wiosną bieżącego roku osiągnęli pierwszy sukces - firma Aeon Form wygrała konkurs na najbardziej kreatywny młody biznes "Go Creative. Biznes na Start" organizowany przez Gdańską Fundację Przedsiębiorczości. Docenieni zostali również w konkurs "Gdyński Biznesplan". Teraz przyszła szansa na zaistnienie na scenie międzynarodowej - w listopadzie wezmą udział w finale Creative Business Cup w Kopenhadze.

W listopadzie rusza również sprzedaż trumien i urn. Projektowanie i wykonanie nagrobków już rozpoczęli.

- Pracujemy obecnie nad projektem, w którym ma być użyte sztuczne oświetlenie zasilane ogniwami fotowoltaicznymi - tłumaczy Kowalczyk.

Jeśli chodzi o ceny to za designerską trumnę w Aeon Form zapłacimy około 6000 zł, za urnę lub projekt nagrobka - 2000 zł.

Źródło i wsparcie w opracowaniu: Memento Poznań

O nas