Stypy, konsolacje, obiady pożegnalne - historia powstania

Pogańskie czasy, to okres w którym można stwierdzić początki obrządku, jakim jest stypa. To w tym okresie zapoczątkowany został zwyczaj, gdzie odprawiano uczty na igrzyskach, a także pogrzebach majętnych ludzi.
W okresie chrześcijaństwa, uroczystości te obrały postać styp, a także obiadów pożegnalnych - pogrzebowych. W czasach pogańskich konsolacje przybierały różnorodną postać. Poprzez stypę rozumowano zorganizowanie zarówno wystawnej uczty, jak i imprezy na zasadzie igrzysk.
W czasie XVI - XVII wieku, konsolacje bardzo często wiązały się z wystawnie zastawionymi stołami, na których nie mogło zabraknąć także alkoholu. Kanonik krakowski - Szymon Starowolski w "Reformacyi obyczajów" napisał, że: "Widziałem pogrzeby krwią oblane, z których zaraz po obiedzie wysyłano za umarłym drugiego zabitego do nieba, aby oznajmił, co za ludzie na stypie".
Na Słoweni stypa stanowiła uroczystą ucztę, organizowaną z powodu śmierci bliskiej osoby, wojownika lub wodza. Imprezy te były organizowane na cmentarzach, zwanych żalnikami.
Współczesna nazwa uroczystego poczęstunku pochodzi od łacińskiego słowa "stipis", które oznacza pozostawianą ofiarę i jednocześnie drobny pieniążek wkładany zmarłemu do ust.
Pozostałe artykuły:
- - NECROEXPO 2024: Nowości z Branży Pogrzebowej na Targach Kielce
- - NECROEXPO wspólnym sukcesem całej branży
- - NECROEXPO - PODSUMOWANIE
- - NECROEXPO 2022 - podsumowanie drugiego dnia
- - NECROEXPO 2022 - Dzień pierwszy podsumowanie
- - NECROEXPO 2022 jedynymi targami funeralnymi w Polsce
- - Urny, nagrobki, karawany oraz nowe technologie w branży na NECROEXPO 2022!
- - Szkolenia i prelekcje na NECROEXPO 2022
- - Karawany, urny, nagrobki, ale też cyfryzacja i nowe technologie - NECROEXPO 2022 już 3-5 czerwca w Targach Kielce
- - Uczestnictwo w ostatnim pożegnaniu on-line? Teraz to możliwe!