Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Pozegnaj.pl - cykl Cmentarze w Polsce: Cmentarz żydowski w Chęcinach

Pozegnaj.pl - cykl Cmentarze w Polsce: Cmentarz żydowski w Chęcinach Cmentarz żydowski w Chęcinach powstał z początkiem XVII wieku. Ale nie są to jednak dokładne daty, które można przypisać do jego powstania.

W dokumentacji lustracji królewskiej z 1660 roku znajduje się zapis, wskazujący, że Żydzi z Chęcin mieli przywilej posiadania "kierchowa". Kolejną wzmiankę o kirkucie zanotowano osiem lat później, w przywileju starościńskim, gdzie starosta chęciński, Stefan Bidziński wydał pozwolenie na odbudowę cmentarza żydowskiego, który uległ zniszczeniu podczas potopu szwedzkiego.

Macewy, które znajdują się na terenie kirkutu wykonano głównie z piaskowca i marmuru chęcińskiego, czyli z "miejscowych kolorowych zlepieńców".

Nagrobki mają formę pionowych płyt, o zwieńczeniach trójkątnych, półokrągłych oraz prostych. To, co przykuwa uwagę to niezwykle finezyjnie wykute epitafia. "Płaskie, płytkie żłobienia czcionki odznaczają się niezwykle delikatną linią, do złudzenia przypominającą druk komputerowy. Część płyt nagrobnych posiada pracochłonne inskrypcje wypukłe".

Na cmentarzu żydowskim zachowały się również grobowce w formie sarkofagu.

Całość cmentarza otoczona jest pozostałościami kamiennego muru.

O nas