Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Śpiąca Królewna z Palermo

Śpiąca Królewna z Palermo

Katakumby Kapucynów w Palermo – to właśnie tutaj spoczywa dziewczynka o imieniu Rosalia Lombardo. Dziecko zmarło ponad 92 lata temu i nie byłoby to nic aż tak nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że dziewczynka wciąż wygląda jak żywa.

Rosalia zmarła ze względu na zapalenie płuc, mając zaledwie 2 latka. Przed pochówkiem została ona zabalsamowana przez Alfredo Salafii. To bardzo znany i ceniony balsamista, który zastosował wyjątkową technikę, a to z kolei przyczyniło się do tak niezwykłego efektu jakim jest stan ciała, a także organów wewnętrznych dziewczynki. Jej ciało i wygląd sprawia, że ma się wrażenie, że ona tylko śpi. Ma jasny, brzoskwiniowy kolor  skóry, a włosy ma przyozdobione jedwabną kokardą. Co ciekawe, zachowały się jej także wszystkie rzęsy.

Na podstawie prześwietlenia wykazano, że w bardzo dobrym stanie są jej wszystkie organy wewnętrzne.

Podczas gdy w 2009 roku badacze dostrzegli pierwsze oznaki rozkładu ciała, objawiające się głównie zmianą koloru skóry postanowiono przenieść ją do innego pomieszczenia w katakumbach, a następnie oryginalna trumna została ulokowana w kolejnej – większej szklanej trumnie, wypełnionej azotem. Mający swoje przejawy proces rozkładu ciała prawdopodobnie spowodowany był nieszczelnością pierwszej trumny.

Podsumowując - Rosalia Lombardo, pomimo że zmarła już ponad 92 lata temu, nadal wygląda jak żywa, śpiąca dziewczynka. To głównie dlatego mumia została nazwana j „La Bella Addormentata”, czyli Śpiąca Królewna.

O nas