Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Oczko wodne w nagrobku, kolorowa trumna... Nowości w branży funeralnej

Oczko wodne w nagrobku, kolorowa trumna... Nowości w branży funeralnej

Trumna w kolorze różu, urna z przędzy ekologicznej, pomnik z oczkiem wodnym, a nawet przemówienie zmarłego na swoim własnym pogrzebie - takie, i wiele innych propozycji pojawiają się w branży funeralnej. Nawet jeśli chodzi o nasz naród, będący niezwykle tradycjonalistyczny, w kwestii pochówku najbliższych, także na polskim rynku pojawia się coraz więcej ekstrawaganckich pomysłów na uatrakcyjnienie pogrzebu.

2,5 tys. róż na jeden wieniec

Na różnego rodzaju wystawach funeralnych, targach - w kraju i w całej Europie wystawiają się firmy oferujące coraz to bardziej innowacyjne i "zwariowane" rozwiązania. Bo przecież zawsze znajdzie się ktoś, kto ma pieniądze i chce, by pogrzeb bliskiej mu osoby był inny niż wszystkie.

- Pamiętam panią, która kupiła mężowi wieniec z 2,5 tysiąca róż - mówi Witold Skrzydlewski, prezes jednej z łódzkich firm pogrzebowych. - Koło do niego trzeba było zespawać, nieść musiało go czterech mężczyzn, a podczas ostatniego pożegnania leciała muzyka country. I wbrew temu, czego można się było spodziewać, na jego pogrzeb przyszło mało ludzi.

Inna pani zażyczyła sobie, by grabarze, którzy pojawią się podczas pochówku jej męża, byli ubrani w szare garnitury i koszule. Sama wybrała garderobę dla ośmiu mężczyzn i za nią zapłaciła, dbając przy tym o jakość materiału. Jeszcze inna klientka zastrzegła, by pracownicy firmy pogrzebowej nie byli przypadkiem łysi i wąsaci.

Ekologiczne urny

W samej Łodzi można dostrzec iż pogrzeby są skromniejsze. Tutejsi obywatele chowają swoich zmarłym w tańszych trumnach. Coraz rzadziej na pogrzebach pojawiają się muzycy grający na skrzypcach czy trąbce. Wybierane są także mniej okazałe wieńce.

- Przed zmianą wysokości zasiłku pogrzebowego średnia cena pogrzebu wynosiła 2,7 tysiąca złotych, a teraz zmniejszyła się do 1,8 tysiąca złotych - mówi Witold Skrzydlewski.

Mimo to branża pogrzebowa ciągle się rozwija. Na rynku pojawiły się już trumny w jaskrawych kolorach, co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia. Można zamówić też trumnę bogato dekorowaną, np. w motywy ulubione przez zmarłego. Wielu producentów urn wytwarza je z biodegradowalnych materiałów. Wzorów i pomysłów jest bardzo wiele, ponieważ pochówki kremacyjne stają się coraz bardziej popularne, głównie z powodu niższych kosztów, które trzeba w tym przypadku ponieść. Z podobnych ekologicznych materiałów wykonuje się także trumny. Na przykład z tektury czy wikliny.

O nas