Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Pogrzeb w Ghanie

Pogrzeb w Ghanie

Nie bez powodu to państwo nazywa się pogrzebową stolicą świata. Mieszkańcy Ghany świętują odejście swoich bliskich. Po co się smucić, skoro zmarły rozpoczyna kolejne życie?

Przeprowadzka do nowego życia musi się odbyć w jak najlepszym stylu. Dlatego właśnie mieszkańcy Ghany decydują się na oryginalne, kolorowe trumny.

Jak wesele

Branża pogrzebowa w Ghanie jest zdominowana przez małe firmy rodzinne, najczęściej istniejące od kilku pokoleń. Pogrzeb w tym afrykańskim kraju to olbrzymie przedsięwzięcie, wydarzenie angażujące całą społeczność. Płaci się za nie tyle, ile zwykle kosztuje wesele, a czasem nawet i więcej. Ceremonie pogrzebowe rozmachem także dorównują ślubom. Planuje się je z kilkumiesięcznym, a nawet rocznym wyprzedzeniem. Zwykle po autopsji ciało trafia do chłodni, gdzie może czekać, aż rodzina zbierze fundusze na pogrzeb. W tym czasie do członków rodziny rozsyła się informacje o śmierci bliskiego. Przed pogrzebem w całym mieście zmarłego rozwiesza się olbrzymie, kolorowe plakaty – nekrologi.

Tydzień po zgonie, rodzina spotyka się na uroczystości, podczas której omawiane są szczegóły pochówku. Warto jednak zaznaczyć, że rodzina w Ghanie rozumiana jest nieco inaczej – to przede wszystkim krewni od strony matki zmarłego. Oni decydują, co stanie się z ciałem.

Wesoły pogrzeb

Przygotowania do pogrzebu widać z daleka. Dom rodzinny zmarłego pokrywany jest warstwą nowej farby – w końcu goście przybędą nawet z bardzo daleka. Pochówek odbywa się zwykle w piątek. Dzień wcześniej ciało z chłodni przenosi się do domu rodzinnego zmarłego. Zwłoki do pogrzebu przygotowują bliscy.

Wraz z pojawieniem się w Ghanie chrześcijaństwa, do pogrzebu włączono uroczystości kościelne. Później trumna z ciałem trafia na cmentarz.

Po powrocie z nekropolii rodzina zbiera się przed domem i świętuje życie zmarłego. Goście częstowani są napojami, nie brakuje wesołej muzyki i tańca. Ulicami miasta przechodzą rozśpiewane parady. Na specjalnie przygotowanym stoliku goście pozostawiają pieniądze, które mają odciążyć finansowo rodzinę, która wydała majątek na zorganizowanie pogrzebu. Uroczystości pogrzebowe trwają zwykle trzy dni.

W niedzielę bliscy zmarłego zapraszają gości na wspólny posiłek. Podczas pogrzebów obowiązują zwykle stroje w czarne, brązowe i czerwone. W przypadku, kiedy zmarły był samobójcą, zginął w bitwie, został zastrzelony, dożył bardzo późnego wieku albo zmarło pierwsze dziecko pary, żałobnicy ubierają się jednak na biało.

Kolorowe trumny

Trumny odgrywają olbrzymią rolę podczas pogrzebów w Ghanie. Mają one symbolizować ważne aspekty w życiu zmarłego. Jeżeli był on kierowcą, chowa się go w trumnie w kształcie samochodu. Marynarze i rybacy spoczywają w drewnianych rybach, a szwacze – w maszynach do szycia. Miłośnicy używek mogą być z kolei pochowani w trumnach w kształcie butelki piwa czy papierosa.

Mieszkańcy Ghany wierzą, że trumna ma się stać dla zmarłego nowym domem, więc musi być piękna. Zdarza się, że ciała zmarłych trzyma się w chłodni nawet kilka tygodni, żeby artysta mógł wykonać dla nich odpowiednie trumny.

Za takie oryginalne trumny trzeba zapłacić ok. 500-600 dolarów.

Źródło:http://polskaizbapogrzebowa.pl/artykuly_biuletyn/pogrzeb-w-ghanie/

O nas