Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Co trzy lata przebierają zmarłych...

Toradżowie to liczna grupa etniczna zamieszkująca samo centrum indonezyjskiej wyspy Celebes. Obrzędy funeralne i późniejsza opieka nad zmarłymi są tym, co przyciąga i zadziwia tłumy ludzi z całego świata.

Wszystko z powodu rytuału zwanego "Ma'nene", który nakazuje Toradżom co trzy lata zmieniać ubrania zmumifikowanym ciałom przodków. 

Święto zaczyna się od wyciągnięcia zmarłego członka rodziny z grobu (a dokładniej ze skały, w której przeleżał ostatnie trzy lata) i przeniesienia go do domu.

Trup jest dokładnie myty, golony i przechodzi wszelkiej maści zabiegi kosmetyczne jakie tylko są dostępne w mieście. Po odpowiedniej "metamorfozie" ciało ubrane jest w nowe ubrania - im bardziej kolorowe i wyróżniające się, tym lepiej.

Finalnym krokiem jest oprowadzenie zmarłego po wiosce, w której mieszkał. Całe rodziny odważnie dzierżąc trupa w ramionach odwiedzają przyjaciół, znajomych i miejsca, w których kiedyś bywał denat.

Dla tego indonezyjskiego ludu jest to coś więcej niż tylko oryginalna forma rozrywki, ale przede wszystkim oddanie szacunku swoim przodkom.

Mieszkańcy Celebes wierzą, że zmarli nie odchodzą, są wciąż obecni przy swoich krewnych. Nie ma znaczenia to, czy odeszli kilka dni wcześniej, czy od ich śmierci minęło już kilkadziesiąt lat.

Świat zmarłych i żywych jest jeden i ten sam, niezmienny od lat.

Źródło:niewiarygodne.pl

O nas