Potrzebujesz pomocy? +48 601 186 690

Szukaj firmy

Poradnik krok po kroku gdy odchodzi bliska nam osoba

Poniżej pragniemy przedstawić Państwu poradnik co należy zrobić w tak trudnej chwili jaką jest odejście kogoś bliskiego. Mimo iż jest to czas wielkiego żalu i smutku w rodzinie, niestety istnieją pewne formalności jakich należy dopełnić aby godnie pożegnać drogiego zmarłego. Wierzymy iż poniższy poradnik stanie się pomocny dla Państwa w tym trudnym czasie.
 1. W przypadku śmierci bliskiej nam osoby niezwłocznie należy wezwać lekarza dzwoniąc pod jeden z numerów alarmowych 999 lub 112. Numer ten jest dostępny z telefonów komórkowych i zawsze jest to numer bezpłatny. Zadaniem lekarza jest stwierdzenie czy nastąpił zgon.
 2. Kolejnym krokiem jest zawiadomienie zakładu pogrzebowego. Jeżeli nie znają Państwo żadnego zakładu z Państwa okolicy serwis Pozegnaj.pl może posłużyć jako wyszukiwarka zakładów pogrzebowych z Państwa okolicy.
 3. Od lekarza stwierdzającego zgon otrzymujemy "kartę zgonu", która to jest podstawą do wystawienia "aktu zgonu". Akt ten otrzymujemy we właściwym dla osoby zmarłej Urzędzie Stanu Cywilnego. Transportu zmarłego można również dokonać dopiero po stwierdzeniu zgonu przez lekarza.
 4. Zmarłego można przewieść do miejskiej kostnicy, bądź też do wybranego zakładu pogrzebowego jeżeli ten posiada własną chłodnię.
 5. Podczas wizyty w wybranym zakładzie pogrzebowym należy posiadać następujące dokumenty:
  • wystawiona przez lekarza karta zgonu
  • dowody osobiste zarówno osoby zmarłej jak i jej współmałżonka,
  • zaświadczenie z zakładu pracy bądź ostatni odcinek renty czy też emerytury jako zaświadczenie o ubezpieczeniu
 6. Decydując się na zakład pogrzebowy można liczyć na kompleksową pomoc w załatwianiu wszelkich formalności łącznie z wystawieniem aktu zgony czy też odbiorem zasiłku pogrzebowego.
 7. Podczas rozmowy z przedstawicielem zakładu pogrzebowego mamy możliwość ustalenia wszelkich szczegółów związanych z pochówkiem takich jak:
  • dokładna data oraz czas pochówku
  • forma pogrzebu - ziemny, czy też kremacja
  • w przypadku pochówku ziemnego wybór cmentarza i miejsca pochówku,
  • wybór trumny bądź urny
  • inne formalności
 8. O wszelkich dodatkowych czynnościach poinformuje Państwa przedstawiciel zakładu pogrzebowego.

O nas